Cześc, tu Stevie. Rozdzielczość ekranu to jeden z wielu elementów wpływających na postrzeganie szczegółowości. Obiektywną miarą nie są piksele, a MTF (Modulation Tranfer Function), czyli miara połączenia kontrastu z rozdzielczością. Jest ponad tuzin podsystemów, które wpływają na MTF.
Większośc osób skupia się tylko na jednym z wielu czynników, które mają wpływ na postrzeganą szczegółowość. Bez dobrego kontrastu, rozdzielczość się zmniejsza. Sprawdź proszę wykres przedstawiający wrażliwość na kontrast ludzkiego oka. Więcej linków umieszczę poniżej.
W skrócie: w momencie, gdy rozdzielczość/DPI wzrasta, oko staje się mniej czułe. W wyniku tego, ilość światła w pokoju i refleksy na ekranie mają ogromny wpływ na kontrast wyświetlacza. Właściwie, to niewielka ilość refleksów znacznie redukuje kontrast i odczuwalną rozdzielczość ekranu. Dzięki technologii ClearType Display, mogliśmy sobie z tym poradzić na trzy sposoby, by zwiększyć postrzeganą rozdzielczość przy jednoczesnej optymalizacji czasu pracy na baterii, wagi i grubości.
Po pierwsze, Microsoft stosuje najlepszą technologię renderowania pikseli na świecie (cleartype 1.0 i 2.0), znajdziesz ją wyłącznie w Windows, wygładza ona tekst niezależnie od ilości pikseli.
Po drugie, stworzyliśmy na nasze specjalne zamówienie 10,6-caloy szerokokątny, wysokokontrastowy ekran LCD.
No i wreszcie, optycznie połączyliśmy ekran z najcieńszym optycznym stosem dostępnym na rynku, takie rzeczy zazwyczaj mają zastosowanie w telefonach, a my to robimy dla Surface. Nie traktuj tego jako oficjalną informację, ale według naszych pomiarów Cleartype jeżeli chodzi o ilość odbijanego światła, parametr ten wyniósł 5,5%-6,2%.. Nowy iPad odbija 9,9% światła. Porównując Surface’a z iPadem w takim samym, oświetlonym pokoju, osoby które brały udział w testach twierdziły, że ekran Surface RT prezentuje więcej szczegółów niż ten od iPada, mimo niższej rozdzielczości.
Obiecane dodatkowe linki… (http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF.html)… A to świetna książka, jeżeli temat cię naprawdę interesuje: http://www.amazon.com/Contrast-Sensitivity-Effects-Quality-Monograph/dp/0819434965, więcej też tutaj http://alexandria.tue.nl/extra2/9901043.pdf
Przekonuje was taka argumentacja? Ja się wstrzymuję od opinii do momentu sprawdzenia powyższych wyjaśnień “naocznie”.