Już teraz każdy posiadacz smartfona może wziąć udziału w poszukiwaniu ciemnej materii we Wszechświecie. Wystarczy ze strony http://credo.science pobrać aplikację CREDO Detector (wkrótce będzie także w sklepie Google), uruchomić ją i włączyć moduł GPS. Smartfon zamieni się wówczas w wykrywacz cząstek promieniowania kosmicznego. Po zarejestrowaniu cząstki smartfon wyśle informacje do naukowców, gdzie i kiedy miało to miejsce. Dane zostaną przeanalizowane przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet, działające przy AGH. Autorem aplikacji jest dr inż. Piotr Poznański z Politechniki Krakowskiej. Autor aplikacji sugeruje, że najlepiej korzystać z aplikacji w nocy. Należy też zasłonić kamerę smartfona i podłączyć go do ładowarki. Aplikacja dokonuje bowiem wielu operacji obliczeniowych, co sprzyja rozładowaniu baterii.
Każdy uczestnik projektu będzie mógł sprawdzić, ile cząstek wykrył jego smartfon i porównać z wynikami z innych części świata.
Ciemna materia według naukowców może mieć decydujący wpływ na ewolucję kosmosu. Do tej pory nie została zidentyfikowana, a jej istnienie jest hipotetyczne. Dotychczasowe próby uchwycenia cząstek ciemnej materii kończyły się niepowodzeniem.