Podłączenie testowanych konwerterów
Do laboratorium CHIP-a trafiły dwa urządzenia firmy UMAX umożliwiające uzyskanie obrazu na ekranie telewizora. Do obu konwerterów podłączamy wyjście karty graficznej oraz monitora. Telewizor łączymy za pomocą wejścia S-VHS lub AV Video. W pierwszym modelu – Maxmedia TV II – zasilanie pochodzi z dołączonego rozdzielacza klawiatury (zwykłej lub w standardzie PS/2). Możliwe opcje korekcji otrzymanego obrazu pozwalają regulować jasność, ostrość, nasycenie kolorów oraz wybór pomiędzy standardami PAL i NTSC. W przypadku tego drugiego maksymalna obsługiwana rozdzielczość wynosi 640×480. Inaczej wygląda obsługa standardu PAL. Aby go wykorzystać, należy zainstalować odpowiednie sterowniki przełączające monitor (wyjście karty graficznej) w tryb pracy z częstotliwością 50 Hz. Dopiero taki obraz jest poprawnie odbierany na telewizorze. Maksymalna rozdzielczość wynosi 800×600 przy pełnej palecie barw. Położenie wyświetlanego obrazu korygować możemy zarówno programowo – za pomocą klawiszy skrótu, jak i sprzętowo – za pomocą przycisków.
Konwertery Umaxa pozwolą wykorzystać telewizor do prowadzenia prezentacji |
Maxmedia TV Pro II – lepszy od wcześniejszym wersji
Maxmedia TV Pro II posiada większe możliwości od swojego poprzednika. Zasadnicza różnica polega na pracy bez sterowników oraz dołączeniu pilota ułatwiającego sterowanie. Dzięki temu urządzenie jest gotowe do pracy zaraz po podłączeniu. Poza wszystkimi opcjami dostępnymi w TV II występuje kilka dodatkowych. Możemy rozszerzyć lub zwęzić wyświetlany obraz w obu płaszczyznach, zatrzymać jedną klatkę, powiększyć obraz cztery razy oraz zapisać wybrane ustawienia w pamięci EEPROM. Model ten pozwala na współpracę z komputerami PC, Macintosh, oraz NEC PC-9801 serii VM lub późniejszymi.
Poza wyborem standardu, PAL lub NTSC, wszystkie wymienione funkcje uzyskać można bezpośrednio z pilota, co znacznie ułatwia obsługę.
|
|
Jakość obrazu
Uzyskany obraz w obu przypadkach nie był najwyższej jakości. O ile tryb tekstowy dał stosunkowo czytelny obraz, o tyle w przypadku Windows czcionka pod ikonami z większej odległości (2-3 metrów) jest słabo widoczna. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zastosowanie dużej czcionki. Większe wymagania stawiał model TV II, gdzie wyświetlany tryb musiał być idealnie zgodny z listą trybów obsługiwanych. W przeciwnym razie obraz migał lub w ogóle nie wyświetlał się na telewizorze. Drugi model – TV Pro II – jest urządzeniem bardziej elastycznym.
Najlepsze efekty uzyskuje się podczas wyświetlania pełnoekranowych animacji lub uruchomienia gier. Oba urządzenia można polecić jako dodatek do notebooka oraz, w połączeniu z dużym telewizorem, jako idealne urządzenie do wyświetlenia przygotowanych prezentacji.
Powiązane treści: