W TAD-a wbudowano bazę podstawowych informacji statystycznych za lata 2001-2003, co pozwala prezentować wprowadzone dane w odniesieniu np. do powierzchni gmin czy liczby ludności. Dużą zaletą są plany miast, można jednak mieć nieco zastrzeżeń do staranności ich wykonania i aktualności. I tak trafiają się boczne uliczki zakwalifikowane jako “drogi drugorzędne” i ważne arterie miejskie, które zostały sklasyfikowane jako “ulice pozostałe”; próżno też szukać dróg czy mostów, które powstały 3-4 lata temu.
Do możliwości analitycznych Terytorialnej Analizy Danych nie można mieć większych zastrzeżeń. I choć nie są one szczególnie rozbudowane, to do celów, którym TAD służy, powinny wystarczać. Wprowadzane dane statystyczne można prezentować dwiema metodami: kartogramu lub kartodiagramu w kilku podstawowych wariantach. Dostępne są również proste metody prezentacji zasięgu oddziaływania wybranego zjawiska.
Zbyt mało elastyczne są jednak funkcje służące do wizualizacji – użytkownik ma wpływ na niewielką część parametrów tworzonej mapy, o reszcie decydują zaś algorytmy programu – nie zawsze trafnie. Przykładowo: jeśli nazwa ulicy zostanie na mapie niewłaściwie umieszczona, nic nie możemy na to poradzić. Całą podkładową mapę Polski dostajemy “z dobrodziejstwem inwentarza”. Sygnatur i kolorów, jakimi przedstawione są rzeki, jeziora, drogi czy granice administracyjne, nie możemy zmienić inaczej, niż edytując tekstowy plik konfiguracyjny (brak jednak dokumentacji, która opisywałaby jego strukturę).
TAD 4.2 |
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 60 MB na dysku |
wbudowane podstawowe dane statystyczne i plany miast, geokodowanie wg kodów pocztowych niewielki wpływ użytkownika na wygląd tworzonej mapy |
Cena: 1580 zł www.infoprojekt.pl |
TAD nie nadaje się do jakichkolwiek zastosowań kartograficznych – pozwala jedynie na przybliżoną wizualizację danych marketingowych na mapie Polski. Prezentowane sygnatury i wykresy nie mają żadnej skali, podobnie jak sama mapa – zarówno na wydrukach, jak i w generowanych plikach brak zarówno siatki geograficznej, jak i podziałki umożliwiającej ocenę skali.
TAD powinien się dobrze sprawdzić w analizie i planowaniu sprzedaży czy planowaniu sieci dystrybucyjnej. Choć biorąc pod uwagę jego cenę, stanowi atrakcyjną propozycję, należałoby poprawić elastyczność aplikacji – w tej chwili możliwości kształtowania tworzonej mapy są nieco małe. Z polskiej proweniencji tego programu wynika natomiast jedna z jego zalet – dostępne są moduły współpracujące z rodzimymi pakietami f-k, a w razie potrzeby producent podejmuje się również napisania takich modułów.
TAD nie jest typowym przedstawicielem programów typu Desktop GIS. W porównaniu do takich aplikacji, jak choćby popularne MapInfo, jego możliwości są dość skromne. TAD jest jednak od nich wielokrotnie tańszy.