Użytkowników nowoczesnych komputerów z pewnością ucieszy fakt, że VMware pozwala na równoczesne uruchamianie zarówno 32- ,jak i 64-bitowych OS-ów. Wydanie 5.5 pracuje też na maszynach wieloprocesorowych – obsługiwane są niezależne jednostki centralne działające w trybie SMP, wielordzeniowe CPU oraz procesory z technologią HT. Jest to dość duże usprawnienie, jednak w obecnej wersji aplikacji funkcja ta jest opisywana w dokumentacji jako eksperymentalna, czyli nie zawsze działa poprawnie. Kolejną nowością jest dodanie darmowego VMware Playera, którego zadaniem jest uruchamianie maszyn wirtualnych utworzonych wcześniej z wykorzystaniem VMware Workstation.
VMware Workstation 5.5.1 |
Wymagania: Windows 2000/XP/2003, Linux, ok. 150 MB (Windows) lub 80 MB (Linux) na dysku |
wersje dla Windows i Linuksa, obsługa 64-bitowych systemów, poprawiona obsługa sprzętu, dodanie darmowego VMware Playera tylko eksperymentalna obsługa wieloprocesorowości |
Cena: 189 USD www.connectdistribution.pl |
Praktyczne wrażenia z korzystania z tej edycji VMWare’a są bardzo pozytywne. W wersji 5.5 “emulator” bez najmniejszych problemów pozwolił mi zainstalować zarówno najnowszą betę Windows Visty, jak i dystrybucje Pingwina Fedora Core 4 oraz openSUSE 10. Należy podkreślić, że sterowniki do wirtualnej maszyny z pakietu VMWare Tools działały bezbłędnie w testowej edycji nowych Okien. VMware Workstation w najnowszym wydaniu nie wprowadza jednak jakichś rewolucyjnych zmian. Osoby dysponujące poprzednią wersją nie powinny się zatem spieszyć z uaktualnieniem.