Wprowadzanie danych odbywa się z wykorzystaniem przejrzystych formularzy. Wszystkie dane są zapisywane w relacyjnych bazach danych, takich jak na przykład SQL Server 2000 lub jego darmowa edycja MSDE. W zależności od potrzeb Polaris może być wykorzystywany jako system jednostanowiskowy lub sieciowy, w którym z tych samych informacji może korzystać grupa pracowników. Każdemu użytkownikowi łatwo przypiszemy identyfikator, hasło i zestaw uprawnień. Mogą to być uprawnienia do zasobów (list bądź wręcz poszczególnych pól) albo do wykonywanych operacji, np. importowania danych. Ciekawą funkcją jest rejestrowanie danych osoby, która wykonywała poszczególne operacje. Dzięki temu sprawdzimy, kto zapisał, skasował bądź zmodyfikował dane.
Pracownicy korzystający z komputerów przenośnych powinni docenić mechanizm synchronizacji baz danych. Dzięki niemu użytkownik pracujący poza siedzibą firmy może na swoim note-booku utworzyć lokalną bazę, która będzie odzwierciedlała zawartość bazy znajdującej się w siedzibie firmy. Przebywając poza biurem, będzie pracował z programem Polaris i wprowadzał dane do swojej lokalnej bazy, a po powrocie zsynchronizuje ją z bazą firmową.
Polaris 1.0.1.2 |
Wymagania: Windows 2000 (SP3)/XP, ok. 250 MB miejsca na dysku |
współpraca z Microsoft Office’em tworzenie zaawansowanych raportów wymaga znajomości języka SQL |
Cena: ok. 730 zł www.polaris.info.pl |
Aby efektywnie korzystać ze zgromadzonych danych, potrzebujemy dobrego mechanizmu ich wyszukiwania oraz raportowania. Omawiany program oferuje do tego kilka filtrów. Najprostszy z nich umożliwia wyszukiwanie informacji w wybranym polu. Bardziej rozbudowany potrafi przeszukiwać wszystkie pola. Zaawansowane filtry pozwalają zaś na jednoczesne wyszukiwanie w wielu listach z wykorzystaniem rozbudowanych warunków. W celu tworzenia raportów można natomiast wykorzystać wbudowany moduł, który generuje raporty na bazie predefiniowanych zapytań SQL.
Dużą zaletą Polarisa jest ścisła współpraca z pakietem Microsoft Office. Odbywa się ona na różnych płaszczyznach, takich jak np. eksport i import danych pomiędzy listami Polarisa a arkuszami Excela. Możliwe jest też tworzenie korespondencji seryjnej z wykorzystaniem Worda lub wysyłanie poczty elektronicznej za pomocą Outlooka. W celu zapoznania się z funkcjonalnością programu warto skorzystać w wersji testowej, dostępnej na stronie producenta.