Dawno minęły czasy, kiedy języków nowożytnych, wzorem łaciny, uczono, by studenci mogli czytać literaturę piękną i przez nią poznawać kulturę danego obszaru językowego. We współczesnej metodologii nauczania języków obcych priorytetem jest przygotowanie adeptów do porozumiewania się w obcym języku. A udana komunikacja to nie tylko wyraźna wymowa, ale także rozumienie tego, co słyszymy.
Najnowszy produkt z serii Profesor Henry to trzypłytowy zestaw, który bez kłopotów “posadzimy” na naszym pececie. Jedynym problemem może być obsługa mikrofonu. Poprawnie zainstalowane w OS-ie urządzenie uaktywniło się w aplikacji dopiero po uruchomieniu systemowej opcji Testowanie sprzętu, znajdującej się w zakładce Dźwięki w
Panelu sterowania
.
Profesor Henry: Rozumienie ze słuchu i Konwersacje 5.5 |
Wymagania: Windows 9x/Me/2000/XP, ok. 300 MB na dysku |
wysoki poziom merytoryczny, bardzo intuicyjny interfejs nieokreślony poziom zaawansowania |
Cena: 59,90 zł www.jezykiobce.pl |
Rozumienie ze słuchu możemy ćwiczyć, słuchając pojedynczych zdań, dialogów, czy też oglądając krótkie filmy. Wszystkie zadania są zróżnicowane tematycznie, a ćwiczenia, które musimy wykonać, kształcą różne umiejętności. Możemy więc wybierać pomiędzy zadaniami typu prawda czy fałsz, uzupełnianiem luk, odgadywaniem znaczeń słów z kontekstu, czy też układaniem zdań w odpowiedniej kolejności.
Aplikacja dodatkowo zawiera analizator wymowy, pozwalający oceniać nasze wypowiedzi i porównywać je z zapisem wymowy lektora. Choć mechanizm ten nie jest pozbawiony wad, to pamiętajmy, że naśladowanie jest pierwszym, istotnym etapem nauki. Do dyspozycji mamy jeszcze słownik, system powtórek oraz indywidualne konta użytkowników.