Chociaż YouTube i inne tego typu witryny w przeciwieństwie do telewizji, są interaktywne, pozostaje jeszcze wiele życzeń do spełnienia. Na przykład nie każdy film można zapisać na dysku, a wyszukanie wartego obejrzenia klipu z ogromnej liczby oferowanych nagrań może być denerwujące. Aby zapobiec takiej frustracji, publikujemy na płycie sprytne narzędzia do obsługi plików wideo. Za pomocą tych programów możecie ściągać najlepsze klipy na komputer, tworzyć filmy interaktywne lub oglądać nagrania wideo z Sieci na telefonie komórkowym.
Wyszukiwanie klipów w Sieci
YouTube jest najbardziej znaną stroną z filmami, ponieważ znajduje się tam większość klipów. Czy należą one do najlepszych? Trudno powiedzieć, ponieważ dziś istnieje bardzo wiele witryn oferujących usługi składowania klipów. Często znajdują się w nich prawdziwe perełki, które można wyłowić za pomocą purevideo.com – metawyszukiwarki ruchomych obrazów. Należy jedynie podać szukane hasło, a wszystkie wyniki zostaną wyświetlone. Wybierając opcję »Refine Results«, zobaczymy pliki posortowane według stron oferentów, takich jak YouTube, Dailymotion lub Veoh, albo według kategorii, takich jak muzyka, gry czy humor.
Portal Yahoo również oferuje funkcję wyszukiwania plików wideo. Należy kliknąć odnośnik »Video« i podać szukane słowo. Wprawdzie wyniki nie są tu tak przejrzyście posortowane jak na stronie PureVideo, ale być może znajdziecie wśród nich kilka rarytasów.
Jak ściągnąć pliki wideo
W Internecie zawsze znajdziemy najwspanialsze klipy, ale nie zawsze mamy dostęp do Sieci. W takim przypadku pomoże tylko jedno: ściągnięcie plików wideo. Można to zrobić na kilka sposobów.
Aplikacja sieciowa: Pobieranie nagrań umożliwi nam strona www.keepvid.com. Należy wpisać URL pliku w pole wejściowe i kliknąć przycisk »Download«. Poniżej pojawi się odsyłacz »Download link«. Aby ściągnąć plik, wystarczy go kliknąć. KeepVid współpracuje z ok. 40 portalami wideo. Używając odsyłaczy z Google Video, możemy jeszcze skorzystać z dodatkowej usługi: plik daje się nie tylko zapisać, jak w przypadku innych portali, w formacie FLV, ale przekonwertować bezpośrednio do formatu AVI albo MP4.
Plug-in do przeglądarki: Profesjonaliści ściągają filmy z Sieci za pomocą przeglądarki. Do Internet Explorera świetnie nadaje się plug-in LeechVideo (www.leechvideo.com). Należy go zainstalować, zrestartować przeglądarkę i na stronach z treściami wideo kliknąć ikonę »Video detect« na Pasku zadań – jeśli jej nie widać, najpierw klikamy podwójną strzałkę w prawym górnym rogu przeglądarki. Otworzy się nowe okno, w którym znajduje się odsyłacz do ściągania, ale wcześniej musimy znieść blokadę pop-upów dla danej strony. Teraz za pomocą prawego przycisku myszy przeciągniemy plik na komputer. Po zakończeniu ściągania należy dopisać w nazwie pliku rozszerzenie “flv”. W przeciwnym razie plik nie będzie rozpoznany.
W przypadku przeglądarki Firefox można użyć rozszerzenia DownloadHelper. Wtyczka pojawi się na pasku symboli. Podczas przeglądania strony z treściami wideo symbol stanie się kolorowy i animowany. Za pomocą jednego kliknięcia strzałki wybierzemy plik filmowy i zapiszemy go na komputerze.
Pełna wersja na płycie: Kompletną aplikację do większych operacji ściągania plików oferuje MyTubeRecorder. Za pomocą tego programu pobierzemy pliki wideo z YouTube, Google, Clipfish i MyVideo oraz skonwertujemy je. Wykorzystując funkcję »Split size«, podzielimy większe pliki na mniejsze pakiety, które możemy wysłać znajomym np. emailem. CHIP zamieścił pełną wersję programu na płycie.
Ostatnia deska ratunku: W Sieci znajdziemy niewiele ofert specjalnych, których nie obsługuje MyTubeRecorder ani wtyczki do przeglądarek. Z myślą o takich trudnych przypadkach zamieściliśmy na płycie radykalne rozwiązanie: CamStudio, narzędzie do przechwytywania wyświetlanych obrazów, które filmuje plik wideo podczas odtwarzania. Po starcie filmu należy wybrać poprzez »Region | Select« wielkość okna nagrywania. Po kliknięciu przycisku »Record« rozpocznie się nagrywanie, a po kliknięciu »Stop« plik wideo zostanie zapisany. Za pomocą »Record to Flash/AVI« można wybrać format pliku SWF lub AVI. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy z formatów, będziemy musieli wyposażyć nasz system w odtwarzacz plików typu Flash.
Odtwarzanie plików w formacie Flash
Klip jest już ściągnięty – w formacie FLV, czyli we Flashu. W Internecie Flash jest może popularny, lecz wiele typowych programów go nie odtwarza. Istnieje jednak FLV Media Player. Po jego instalacji można oglądać filmiki na komputerze.
Jak umieścić w Sieci klipy wideo
Filmy śmiecie, w których widzimy np. kota pijącego z muszli klozetowej, niekoniecznie śmieszą i niekoniecznie muszą ujrzeć światło dzienne. Jednak te naprawdę zabawne jak najbardziej powinny. By twoi znajomi mogli się z nich pośmiać, po prostu umieść swoje ulubione filmiki wideo w Internecie. Istnieje co najmniej kilka możliwości: Blog internetowy: Tumblelogs to w cyfrowym świecie pojęcie dość świeże – są to blogi zwierające informacje z wielu źródeł i preferujące raczej krótkie formy, takie jak zdjęcia, grafiki i wideo, które stworzymy w ciągu kilku minut.
Przykładem tumbleloga może być witryna tumblr.com. Adres emailowy i hasło wystarczą, żeby serwis stworzył nam bezpłatny adres URL. Po zalogowaniu się należy kliknąć ikonę »Video« na górze strony. Jeśli umieszczamy film w tej witrynie po raz pierwszy, będziemy musieli założyć dodatkowe konto uploadowe, gdzie fizycznie wyślemy film.
Jako kanał TV: Jest jeszcze jedna modna droga do stworzenia własnej internetowej strony wideo bez reklam i moderatorów. Na stronie feedbeat.net można stworzyć kanał TV, do którego dodaje się ulubione filmiki. Wchodząc pod podany adres, każdy użytkownik może go obejrzeć. Działa to następująco: należy zarejestrować się na stronie, zalogować się i wcisnąć przycisk »My Channel«. Na dole znajduje się pasek menu. Przez pole »Add a new video by source URL« należy skopiować odsyłacz do klipu oraz nacisnąć »scan for video«. Na małym ekraniku po prawej stronie pojawi się podgląd. Jeśli jest to film, o który nam chodziło, należy kliknąć »OK«, nadać mu tytuł, a także dodać opis i wcisnąć przycisk »add to playlist«.
Jeśli nie mamy akurat odsyłacza do wideo, możemy użyć wyszukiwarki haseł serwisu Feedbeat: wystarczy kliknąć »Search and add new Video by keyword« i wpisać szukane hasło, a wyszukiwarka przeszuka YouTube, MySpace i pozostałe serwisy tego typu. Teraz trzeba jeszcze ustawić kolejność odtwarzania – i nasz kanał jest gotowy do oglądania.
Tworzenie interaktywnych filmów wideo
Internet ma jeszcze jedną zaletę w porównaniu z telewizją: jest interaktywny. Programy TV próbują osiągnąć podobne rezultaty za pomocą telefonów od słuchaczy, lecz efekty tego są często żałosne. Praktyczną interakcję oferuje strona asterpix.com. Do takiej interakcji może dochodzić np. po wciśnięciu określonego przycisku na klipie, co spowoduje że użytkownicy przejdą bezpośrednio na naszą stronę. Przycisk tworzy się następująco: należy założyć bezpłatne konto i załadować klip na YouTube. Jeśli znamy URL do klipu, wpisujemy go od razu w pole wyszukiwania. W innym przypadku można poszukać klipu za pomocą haseł. Wybieramy stosowne nagranie i odtwarzamy je.
W stosownym momencie wciskamy »Add Note«. Pojawi się puste okienko oraz ramka. Tę należy dopasować do wielkości obiektu, który ma służyć jako przycisk. Następnie wystarczy wypełnić okienka i zachować zmiany. Co ciekawe, Asterpix rozpoznaje ruch obiektu i śledzi go. Jeśli na przykład samochód jedzie od lewej strony na prawą, przycisk porusza się razem z nim. Gotowy klip wklejamy na naszej stronie, podobnie jak w serwisie YouTube, lub wysyłamy bezpośrednio do przyjaciół.
Konwertowanie filmów i klipów wideo
Teraz filmy z serwisów wideo możemy zabierać ze sobą. Wiele komórek odtwarza krótkie klipy – muszą one być jedynie w odpowiednim formacie. Za pomocą Super 2007 skonwertujemy klip tak, by odtwarzała go komórka, iPod lub przenośna konsola Playstation. Aby przetworzyć wideo na format obsługiwany przez iPoda, należy uruchomić narzędzie, wyciągnąć plik wideo za pomocą metody przeciągnij i upuść na powierzchnię programu
i wkleić go na listę ToDo. Teraz z listy rozwijalnej »Select the Output Container« wybieramy format »mov«. Reszta ustawień pozostaje bez zmian. Klikając prawym przyciskiem program, dostajemy się do menu. Zaznaczamy opcję »Output File Saving Management« i wskazujemy folder docelowy, potwierdzając nasz wybór przyciskiem »SAVE changes«. Proces konwersji rozpoczynamy przyciskiem »Encode«. Chwilę później mamy klip w odpowiednim formacie. Teraz wystarczy go skopiować do telefonu, iPoda czy innego przenośnego odtwarzacza.