Praca albo zdrowie, wybór należy do ciebie

Według badań przeprowadzonych przez Ergotest.pl, stanowiska niespełniające wymogów ergonomii to 55 proc. całości, a spełniające te wymogi częściowo to 44 proc. Dodatkowo ponad 30 proc. stanowisk pracy to stanowiska niewydzielone, gdzie odległość od następnego stanowiska pracy jest mniejsza niż 80 cm.
Praca albo zdrowie, wybór należy do ciebie

Możliwość regulacji wysokości posiada jedynie 66 proc. krzeseł (w roku 2007 – 82 proc.), a tylko 15 proc. wyposażone jest w regulowane podłokietniki. Prawie połowa monitorów (45 proc.) znajduje się w niebezpiecznej dla wzroku odległości od oczu. Aż w 83 proc. przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo – są one zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce.

Ogranizacja miejsca pracy może powodować liczne zagrożenia dla zdrowia pracowników. 89 proc. z nich odczuwa bóle pleców i karku, a 87 proc. bóle oczu. Wśród pokutujących od lat dolegliwości dominują również: zaburzenia ostrości widzenia (78 proc. ankietowanych), bóle nadgarstków (63 proc.) oraz bóle ramion i łokci (56 proc.).

Wyniki badań Ergotest pokazują, że zgłaszane dolegliwości mają bezpośredni związek z organizacją miejsca pracy. Przy stanowiskach w pełni ergonomicznych pracuje jedynie 0,5 proc. ankietowanych kobiet, co stanowi o wiele gorszy rezultat niż w zeszłym roku, kiedy takie warunki pracy deklarowało 2 proc. kobiet. Dla mężczyzn ta wartość pozostała niezmieniona i wyniosła 2 proc.

Więcej:statystyka