Raport na temat przestępczości wirtualnej (Virtual Criminology Report), publikowany co roku przez firmę McAfee, przedstawia wyniki analizy globalnych trendów w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Uwzględniane są w nim dane dostarczane przez czołowych naukowców, prawników, przedstawicieli organów ścigania i ekspertów do spraw bezpieczeństwa z całego świata. Tegoroczny raport wskazuje na następujące problemy:
- Cybernetyczny kryzys kredytowy – trudna sytuacja gospodarcza powoduje, że wiele osób szuka w Internecie łatwych możliwości zarobku, z czego korzystają cyberprzestępcy. W celach zarobkowych wiele osób zgadza się dodawać złośliwy kod do swoich stron internetowych. Zdesperowane osoby szukające pracy są wykorzystywane jako figuranci do prania brudnych pieniędzy zarobionych przez cyberprzestępców – występują oni jako rzekomi “zagraniczni przedstawiciele handlowi” lub “kierownicy dostaw”.
- Rozproszenie uwagi instytucji rządowych – w sytuacji, gdy uwaga rządów skupiona jest na trudnościach gospodarczych, walka z przestępczością elektroniczną schodzi na dalszy plan, co sprzyja gwałtownemu wzrostowi skali przestępstw.
- Niedobór specjalistów – służby oddelegowane do walki z przestępczością elektroniczną często nie dysponują specjalistyczną wiedzą niezbędną do efektywnego jej zwalczania. Brak bieżących szkoleń specjalistycznych, niedostateczne wynagrodzenia i brak jasnych perspektyw rozwoju powodują odpływ specjalistów do sektora prywatnego, a nawet do grup zajmujących się nielegalną działalnością.
- Działanie z ukrycia – Ruch sieciowy jest często przekierowywany przez komputery w innych państwach w celu ukrycia rzeczywistego źródła ataków. Największymi kryjówkami cyberprzestępców stały się Rosja i Chiny. Tymczasem rolę kozła ofiarnego cyberprzestępczości coraz częściej pełni Brazylia.
- Bariera granic – możliwości egzekwowania prawa są ograniczone do terytorium państw, podczas gdy cyberprzestępcy działają ponad ich granicami. Komunikacja i współpraca pomiędzy państwami jest niedostateczna. Lokalne problemy i priorytety spychają globalne działania na dalszy plan, zaś prawo międzynarodowe wdrażane jest z lokalnymi i regionalnymi modyfikacjami, które utrudniają określanie właściwości sądów i negocjowanie ekstradycji.
Pełen tekst raportu firmy McAfee – Virtual Criminology Report 2008 – można pobrać z witryny http://www.mcafee.com/fightcybercrime.
Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee na Polskę oraz Robert Dąbroś, specjalista ds. bezpieczeństwa komentują raport w poniższym materiale wideo: