Dziś nie sposób zliczyć internetowych rozgłośni. W Internecie – w odróżnieniu od stacji nadawanych w eterze – każdy może odbierać całkowicie spersonalizowany program. Masz ochotę na jazz przeplatany muzyką techno? W eterze tak sprofilowanej rozgłośni nie znajdziesz. W Internecie wchodzisz do serwisu radiowego, podajesz preferowane gatunki muzyczne czy ulubionych wykonawców i odbierasz kanał nadawany specjalnie dla ciebie.
Co więcej, utwory, które przypadną ci do gustu, możesz zapisać na dysku twardym, by słuchać ich offline – zresztą nie tylko na komputerze, ale także na przenośnym odtwarzaczu muzycznym czy w samochodzie. Przedstawiamy najlepsze programy do odbioru internetowych radiostacji wraz z narzędziami do zapisu muzyki.
Najpopularniejszy odtwarzacz
Winamp i Streamripper
Winamp od wielu lat jest najpopularniejszym odtwarzaczem muzyki przeznaczonym do Windows. Po uruchomieniu najnowszej edycji aplikacji, korzystając z »Biblioteki mediów«, możemy uzyskać dostęp do imponującej listy, obejmującej kilkaset internetowych stacji radiowych.
Aby rozpocząć słuchanie, po uruchomieniu odtwarzacza musimy włączyć »Bibliotekę mediów«, naciskając [Alt] + [L], jeśli jej okno nie jest widoczne. Na liście w lewej części okna rozwijamy sekcję »Usługi online«. Dostęp do listy stacji radiowych uzyskamy, wybierając opcje »SHOUTcast Radio«, »Win-amp Music« i »AOL Radio«. W wypadku »SHOUTcast Radio« możemy korzystać z wyszukiwarki. Warto również wspomnieć o opcjach konfiguracyjnych. Po wybraniu »Config« posługujemy się filtrem, który usunie z listy stacji te nadające np. ze zbyt małym bitrate’em. Wybierając »AOL Radio«, nie uświadczymy zaawansowanej wyszukiwarki ani długiej listy stacji, jednak podczas odsłuchiwania utworu zobaczymy m.in. okładkę albumu.
Gdy usłyszymy w radiu ulubiony utwór, którego nie mamy jeszcze w kolekcji muzyki zapisanej na dysku, możemy zgrać strumień audio na dysk twardy. By podłączyć do Winampa cyfrowy magnetofon, musimy zainstalować program Streamripper. Podczas instalacji usuwamy zaznaczenie z pola przy »Console Application« – ten komponent nie będzie nam potrzebny. Do aplikacji istnieje spolszczenie (na stronie producenta). Jeśli potrzebujemy polskiej wersji językowej, możemy pobrać ten dodatek. Zamykamy i ponownie uruchamiamy Winampa. W Zasobniku systemowym dostrzeżemy ikonę Streamrippera oraz okno aplikacji. Startujemy odtwarzanie ulubionej stacji radiowej i w oknie Streamrippera klikamy przycisk »Start«. Domyślną lokalizacją folderów z plikami audio jest Pulpit. Możemy zmienić katalog, w którym zapisywane będą utwory, korzystając z opcji Streamrippera.
Ładny, ale ociężały
iTunes i StationRipper
Choć Winamp i iTunes mają zbliżone zapotrzebowanie na zasoby komputera, to interfejs tego pierwszego działa zdecydowanie szybciej. By posłuchać radia za pomocą iTunes, musimy pobrać ze strony producenta plik instalacyjny o rozmiarach 57 MB (sześciokrotnie więcej niż w przypadku Winampa). Instalacja iTunes jest na szczęście prosta i wygodna. Po uruchomieniu aplikacji z menu »Biblioteki« wybieramy »Radio«, następnie według uznania wybieramy rodzaj muzyki i stację. Przejrzysty interfejs iTunes nie pozwala użytkownikowi na zagubienie się gdziekolwiek, co jest niewątpliwą zaletą programu. Nie znajdziemy tu tak charakterystycznych dla Winampa pięciu furtek prowadzących do jednego menu tudzież zbędnych informacji, z których radiowy słuchacz nie korzysta. We znaki daje się jednak brak opcji wyszukiwania stacji radiowych.
By zgrać interesujący nas utwór na dysk twardy, musimy posłużyć się pomocniczą aplikacją StationRipper. Program może zgrywać nawet kilka strumieni jednocześnie, o ile udźwignie to nasze łącze internetowe. W wersji niezarejestrowanej możemy zgrywać jednocześnie do dwóch stacji. Aby wskazać stację, z której zamierzamy ripować muzykę, wybieramy utwór z portalu otwartego w oknie StationRippera (np. z SHOUTcast lub Last.fm) lub kopiujemy odnośnik do słuchanej właśnie stacji
i wklejamy go w oknie StationRippera.
W wypadku iTunes wybraną stację przeciągamy na pole listy odtwarzania, klikamy jej nazwę prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy »Informacje«. W oknie widocznym na ekranie kopiujemy odsyłacz z pola »Edytuj URL«. Następnie wklejamy odnośnik w polu widocznym w dolnej części StationRippera. Radzimy uzbroić się w cierpliwość, buforowanie plików może potrwać kilka minut. Po zgraniu utwory zapisywane są w folderze aplikacji.
Małe jest piękne
Screamer Radio
Użytkowników, których interesuje oszczęd-ność zasobów komputera oraz prostota obsługi (większość odtwarzaczy nie daje nam już takiego komfortu), zachwyci program o nazwie Screamer Radio. To idealna aplikacja dla tych, którzy po prostu chcą posłuchać radia i zgrać kilka utworów. Program zajmuje na dysku niecały megabajt, lecz zaskakuje pokaźną listą stacji radiowych, podzielonych na grupy tematyczne, regionalne, językowe oraz rozbudowane sieci radiowe. Do programu dołączono tłumaczenie interfejsu. Aby zmienić wersję językową na polską, z menu »Settings« wybieramy »Language« i »Polish«. Screamer po uruchomieniu zaoferuje nam pokaźną porcję muzyki, którą będziemy mogli zgrać w większych fragmentach lub ścieżka po ścieżce. Aplikacja umożliwia tworzenie listy ulubionych stacji, historii odtwarzania, a także modyfikowamoe brzmienia dźwięku za pomocą wbudowanych efektów (kompresor, odwrócenie i separacja kanałów). Nie znajdziemy tu wizualizacji ani skomplikowanego systemu wyszukiwania stacji, jednak program pozwoli nam cieszyć się internetowym radiem, wykorzystując o połowę mniej zasobów komputera niż konkurencja.
W celu zapisu utworu na dysk twardy wystarczy kliknąć przycisk »Nagraj«. Pliki zgrywane są do katalogu aplikacji w folderze »Saved«. Katalog docelowy możemy zmienić w opcjach programu.
Społeczność słuchaczy
Last.fm i TheLastRipper
Jeżeli Winampa uznamy za kombajn muzyczny, a Screamer Radio za aplikację o doskonale dostosowanej do internetowego eteru funkcjonalności, to twórcy Last.fm proponują jeszcze inny kierunek. Serwis umożliwia słuchaczom radia i wielbicielom muzyki (dowolnego gatunku) rozwijanie zainteresowań poprzez zawieranie znajomości z innymi fanami lubianej przez nich kapeli. Przygodę rozpoczynamy od odwiedzenia strony www.lastfm.pl, na której od razu możemy posłuchać radia. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje Last.fm, musimy zarejestrować się w serwisie i pobrać program Last.fm.
Instalujemy aplikację, podając nasz login i hasło. Program wykryje dostępne w systemie odtwarzacze i zapyta, z jakim ma skojarzyć usługę tzw. scrobblowania (polegającą na porównywaniu odsłuchiwanych utworów z bazą danych Last.fm). Informacja wysyłana do portalu pozwala na opracowanie indywidualnego profilu muzycznego, odpowiadającego gustom słuchacza. Last.fm tworzy statystyki i na ich podstawie poleca nowych wykonawców. Możemy również zbudować spersonalizowaną stację radiową. Ponieważ informacja o naszym guście jest upubliczniona, więc inni zarejestrowani, którzy np. podzielają nasze zainteresowania, mogą się z nami skontaktować.
Aby wyszukać konkretny utwór lub wykonawcę, w oknie aplikacji wybieramy »Uruchom radio«, a następnie wpisujemy nazwę interesującego nas artysty lub tytuł dzieła. Jeśli wyszukiwana fraza zostanie odnaleziona, zobaczymy informację o wykonawcy i utworze oraz usłyszymy piosenkę. W przeciwnym wypadku będziemy mogli posłuchać utworów uznanych za podobne do muzyki, której poszukiwaliśmy. Między tymi utworami przemieszczamy się, klikając przycisk »Pomiń«. Co ważne, w bazie Last.fm jest sporo polskich nagrań.
Do zgrywania muzyki z Last.fm najlepiej wykorzystać program TheLastRipper. Aplikacja po uruchomieniu wymaga wpisania loginu i hasła (tego samego, który wykorzystujemy do logowania się do Last.fm). Na zakładce »Storage« określamy folder, w którym będą zapisywane zripowane utwory. Klikamy »Login« i »OK«. Przechodzimy do głównego okna aplikacji. Możemy wpisać w pole wyszukiwania m.in. tytuł utworu, nazwę wykonawcy czy tag. Gdy dokonamy wyboru i klikniemy odpowiedni przycisk, TheLastRipper natychmiast rozpocznie zapis muzyki, wraz z okładką albumu, w uprzednio wskazanym folderze.
Wszystko wbudowane
Nexus Radio
Wygodny, elegancki i oferujący bogatą funkcjonalność – tak w skrócie można scharakteryzować Nexus Radio. Odtwarzacz współpracujący z portalem o identycznej nazwie oprócz 7000 stacji radiowych oferuje funkcjonalność zbliżoną do tej z Last.fm. Pozwala komponować własne listy odtwarzania, dodawać utwory do listy ulubionych, zakładać minispołeczności muzyczne, blogi, poznawać nowych ludzi. Choć nie potrafi scrobblować i odtwarzać utworów na żądanie, to oferuje znacznie większe możliwości niż odtwarzacz konkurencji.
Za pomocą Nexusa zgramy interesujące nas utwory na dysk, nie sięgając po zewnętrzny program. Co więcej, możemy przyciąć materiał lub zmienić jego bitrate bez pomocy dodatkowych aplikacji. Sam odtwarzacz został wyposażony w ciekawe wizualizacje, edytor tagów, korektor graficzny, odtwarzanie dźwięku w standardzie 5.1. Ku uciesze wielbicieli odtwarzaczy Apple’a – współpracuje zarówno z iPodem, jak i iPhone’em. Mankamentem Nexus Radio jest powolna praca tej aplikacji na starszych komputerach, wyposażonych w jednordzeniowe procesory.
Przechwytywanie z głośników
Audacity i LAME 3.98
Nie wszystkie stacje radiowe odtwarzane np. przez Screamer Radio da się zripować. Istnieje jednak alternatywa: zgrywanie sygnału za pomocą miksera audio albo rejestracja dźwięku aktualnie słyszanego w głośnikach czy słuchawkach. Do zgrywania muzyki możemy wykorzystać systemowy Rejestrator dźwięku, program CDex lub dowolny edytor audio. Bardzo wygodne darmowe narzędzie to Audacity. Po uruchomieniu interesującej nas stacji radiowej startujemy Audacity i jako źródło dźwięku z listy po prawej stronie okna wybieramy »Miks Stereo«. Teraz wystarczy tylko zaznaczyć »Nagrywanie«. Podczas zapisu warto zachować ostrożność i nie wywoływać żadnych dźwięków systemowych oraz odłączyć wejście mikrofonu w mikserze, ponieważ wpływa to na jakość nagrania. Po zgraniu materiału można przyciąć próbki, usuwając niepotrzebne fragmenty (wystarczy zaznaczyć fragment i nacisnąć klawisz [Del]), oraz ustawić narastanie głośności na początku utworu i wyciszanie na końcu (odpowiednie efekty znajdziemy w menu »Efekty«). Tak spreparowany plik zapisujemy na dysku w formacie MP3, wybierając z menu »Plik« opcję »Eksportuj jako MP3«.Uwaga! Audacity do zapisu w formacie MP3 wymaga pliku »lame.exe«
Jak działa internetowy eter
Internetowa stacja radiowa dysponuje klasycznym sprzętem audio, jednak do transmisji zamiast nadajnika FM wykorzystywany jest serwer. Konwertuje on sygnał audio do postaci cyfrowej, kompresuje go w czasie rzeczywistym i serwuje w Sieci pod określonym adresem IP. Słuchacz łączący się ze stacją pobiera, dekompresuje i odtwarza muzykę w sposób zbliżony do odgrywania plików MP3 z dysku twardego. Dane mogą być skompresowane różnymi algorytmami i przesyłane z użyciem kilku protokołów. Najczęściej wykorzystywane są: UDP oraz TCP z kontrolą poprawności przesłania, obarczoną jednak potencjalnymi opóźnieniami. Oprócz nich korzysta się z RTSP, protokołu opracowanego przez pionierską w zakresie streamingu firmę Real Networks, oraz Multicast i IP Multicast (nadawanie tego samego pliku równolegle do wielu odbiorców). Ponieważ protokoły zaprojektowane do transmisji mediów strumieniowych są budowane na “szczycie” TCP/IP lub UDP, dotyczą ich również niedogodności charakterystyczne dla tych ostatnich. Jedną z nich jest poślizg strumienia, określany jako lag time. Wynika on z faktu, że transfer może ulec zakłóceniu, które protokół kompensuje poprzez ponowne pobieranie uszkodzonych pakietów, aż do momentu uzyskania poprawnej sumy kontrolnej. W przypadku długich postojów technika ta może powodować opóźnienia w odbieraniu danych.
Szukamy i słuchamy
Wybór stacji w polskim eterze internetowym jest bardzo duży. Wpływa na to m.in. dostępność oprogramowania pozwalającego uruchomić amatorską rozgłośnię w kilka minut (np. przy użyciu SHOUTcast czy Ice Cast). Komercyjne stacje proponują nam głównie muzykę z list przebojów oraz informacje. Jeśli masz bardziej wyszukany smak muzyczny, warto przyjrzeć się ofercie stacji non-profit, komercyjnych stacji tematycznych albo wyrabiać swój gust dzięki Last.fm. W tabeli zamieszczamy wybrane polskie komercyjne radia internetowe. Trzeba jednak pamiętać, że takie radia, jak RMF FM czy Radio Eska, mają własne stacje tematyczne, które nie zostały uwzględnione w tabeli.
Agora | Blue FM | 130 kb/s | Ogg | http://olsztyn.radio.pionier.net.pl:8000/z/bluefm.ogg |
Agora | TOK FM | 64 kb/s | WMA9.1 | http://ml2.gazeta.pl/tokfm?MSWMExt=.asf |
Agora | Złote przeboje | 130 kb/s | Ogg | http://bialystok.radio.pionier.net.pl:8000pl/zloteprzeboje.ogg |
Agora | Roxy FM | 130 kb/s | Ogg | http://sask1-3.radio.pionier.net.pl:8000/pl/roxyfm.ogg |
Agora | Kiss FM | 130 kb/s | Ogg | http://poznan4-3.radio.pionier.net.pl:8000/tuba3-1.ogg |
Baby Radio | Baby Radio | 130 kb/s | Ogg | http://poznan4-1.radio.pionier.net.pl:8000/babyradio.ogg |
Broker FM | RMF FM | 48 kb/s | WMA10 | http://www.rmf.fm/radio/rmf_wolny.asx?155231 |
Broker FM | RMF Classic | 48 kb/s | AAC+ | http://www.rmfclassic.pl/sluchaj/rmfcl_aacp.asx?1531 |
Broker FM | RMF Maxxx | 48 kb/s | WMA10 | http://www.rmfmaxxx.pl/rmfmaxxx.asx |
Eurozet | Radio Zet | 128 kb/s | AAC+ | mms://streaming.comtica.pl/Radiozet |
Eurozet | Planeta.fm | 32 kb/s/48 kb/s | AAC+ | mms://streaming.comtica.pl/Radiostacja:1000 |
Eurozet | Antyradio | 32 kb/s | AAC+ | http://213.251.138.121:7000/listen.pls |
Eurozet | Radio Plus | 32 kb/s | AAC+ | http://213.251.139.121:8500/ |
Jazz Radio | Jazz Radio | 64 kb/s | mp3 | http://radiojazz.streamhost.pl:8076/ |
Polskie Radio | Program 1 | 96 kb/s | WMA9.1 | http://www.polskieradio.pl/st/program1M.asx |
Polskie Radio | Program 2 | 128 kb/s | WMA9.1 | http://www.polskieradio.pl/st/program2.asx |
Polskie Radio | Program 3 | 96 kb/s | WMA9.1 | http://www.polskieradio.pl/st/program3M.asx |
Polskie Radio | Radio Bis | 96 kb/s | WMA9.1 | http://www.polskieradio.pl/st/RadioBis.asx |
Radio Maryja | Radio Maryja | 128 kb/s | WMA9.1 | mms://195.94.205.211/rm |
Time | Eska Warszawa | 96 kb/s | AAC+ | http://85.214.124.165:9445 |
Time | Radio Wawa | 130 kb/s | Ogg | http://sask1-1.radio.pionier.net.pl:8000/pl/wawa.ogg |
TVS | Radio Silesja | 48 kb/s | AAC+ | icyx://75.126.186.58:8010 |
TVS | Radio Silesja Club | 48 kb/s | AAC+ | http://75.126.186.58:8110 |