Od początku grudnia 2008 do 28 stycznia 2009 muzycy z całego świata mogą przesyłać filmy z nagraniami dwóch utworów. Pierwszy z nich to “Symfonia Internetowa”, którą specjalnie na tę okazję skomponował Tan Dun. Drugi utwór to dowolne dzieło muzyki klasycznej, którego wykonanie pozwoli uczestnikom w pełni zaprezentować swoją technikę i talent. Utworom będzie przysłuchiwał się zespół ekspertów, wśród których znajdą się muzycy Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Berlińskiej, Orkiestry Symfonicznej San Francisco, Filharmonii w Hong Kongu, Orkiestry Symfonicznej w Sydney, Filharmonii Nowojorskiej, oraz innych prestiżowych ośrodków muzycznych. Na podstawie oceny nadesłanych utworów wyłoniona zostanie grupa półfinalistów. Od 14 do 22 lutego 2009 społeczność YouTube będzie mogła głosować na swoich faworytów z listy półfinalistów. Ogłoszenie najlepszych wyłonionych muzyków odbędzie się 2 marca 2009, także za pośrednictwem serwisu YouTube.
W kwietniu 2009 wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni do Nowego Jorku na trzydniowe praktyki muzyczne prowadzone przez takich artystów jak Michael Tilson Thomas. Zwieńczeniem współpracy będzie wielki koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku, który odbędzie się 15 kwietnia 2008. Powstanie także “Symfonia YouTube”, utwór stworzony z fragmentów wybranych zgłoszeń konkursowych w formie jednego klipu wideo. “Symfonia YouTube” oraz pozostałe zgłoszone przez uczestników konkursu filmy będą promowane na głównych stronach serwisu YouTube na świecie.
– Projekt YouTube to fantastyczna okazja do współpracy z młodymi, pełnymi zapału muzykami z całego świata. Będziemy zachęcać polskich muzyków do skorzystania z niepowtarzalnej szansy przeżycia muzycznej przygody i dołączenia do projektu – powiedział Jakub Fiebig, Inspektor Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który wspiera program w Polsce.