Dodanie do menu kontekstowego polecenia zoom dla poszczególnych obrazów

Za pomocą  funkcji powiększenia dobrze skaluje się czcionki, brakuje jedynie możliwości powiększania wybranych zdjęć, najlepiej za pośrednictwem menu kontekstowego. Polecenia służące do powiększania i pomniejszania zdefiniujemy w Rejestrze systemowym. Odpowiednie wyliczenia zostaną wykonane przez dwa skrypty JavaScript.
zoom ie

Dzięki samodzielnie napisanemu kodowi JavaScript stworzymy polecenia kontekstowe umożliwiające skalowanie obrazów w przeglądarce.

TWORZENIE SKRYPTÓW JAVASCRIPT:

Wpisujemy kod skryptu w edytorze tekstu:

<HTML>
<SCRIPT LANGUAGE=”JavaScript” defer>
var pwin = external.menuArguments;
var b;
var h;
if (pwin.event.srcElement.tagName == “IMG” )
{
h = pwin.event.srcElement.height * 2;
b = pwin.event.srcElement.width * 2;
pwin.event.srcElement.height = h;
pwin.event.srcElement.width = b;
}
</SCRIPT>
</HTML>

Plik zapisujemy jako »zoomplus.htm« w folderze  »C:WindowsWeb«. Teraz zmieniamy w kodzie przelicznik »2«, służący do powiększenia zaznaczonego elementu, w obydwu miejscach na »0.5«. Dzięki temu obraz będzie o połowę pomniejszany. Zmodyfikowany plik zapisujemy jako »zoomminus.htm«.

DODANIE POLECEŃ DO MENU KONTEKSTOWEGO:

Teraz integrujemy skrypty z menu kontekstowym przy pomocy Rejestru systemowego. W tym celu wybieramy polecenie »Uruchom« z menu Start systemu Windows, wpisujemy »regedit«, następnie klikamy przycisk »OK«. Przechodzimy do klucza »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMenuExt«. Za pomocą polecenia »Edycja | Nowy | Klucz« tworzymy klucz »Zoom&+«. W ten sam sposób tworzymy klucz »Zoom&-«. Następnie przechodzimy do pierwszego podklucza i dwukrotnie klikamy wpis »(Domyślna)«. Wartość zmieniamy na C:\Windows\Web\zoomplus.htm po czym zamykamy okno, naciskając klawisz [Enter]. Zwróćmy przy tym uwagę, że odwrotny ukośnik musi być wpisany podwójnie. Za pomocą polecenia »Edycja | Nowy | Wartość DWORD« tworzymy dodatkowo wpis »contexts«, który otwieramy, dwukrotnie klikając wartość myszką. Wpisowi przyporządkowujemy wartość »2«, po czym zamykamy okno, klikając przycisk »OK«. Podobnie definiujemy w podkluczu »Zoom&-« wywołanie

C:\Windows\Web\zoomminus.htm

Następnie tworzymy wartość DWORD »contexts« i zmieniamy »Dane wartości« na »2«. Na zakończenie zamykamy Edytor Rejestru i ponownie uruchamiamy przeglądarkę internetową. Od teraz będziemy mieli łatwy dostęp do dwóch nowych poleceń, za pomocą których powiększymy lub zmniejszymy o połowę rozmiar wyświetlanego obrazu. Polecenia te nie będą działały w przypadku innych elementów.