Firmy wiedzą o cyber-zagrożeniach, ale często pozostają im obojętne

Według analityków z IDC, aż 44% firm spotkało się z atakami bezpieczeństwa na swoje urządzenia mobilne, a 56% spośród pracowników tych przedsiębiorstw zgubiło co najmniej jedno takie urządzenie. Tylko 59% ankietowanych korzysta z szyfrowania w celu zabezpieczenia swoich danych na dyskach twardych lub innych nośnikach, a w 52% przedsiębiorstw szyfruje się e-maile.
Do tej pory użycie programu do szyfrowania danych TrueCrypt lub konkurencyjnego BitLocker uniemożliwiało jakiekolwiek działania na danych objętych ich działaniem
Do tej pory użycie programu do szyfrowania danych TrueCrypt lub konkurencyjnego BitLocker uniemożliwiało jakiekolwiek działania na danych objętych ich działaniem

Spośród ankietowanych tylko jedna firma na pięć zdefiniowała reguły bezpieczeństwa dotyczące metod postępowania z urządzeniami mobilnymi. Tymczasem przedsiębiorstwa potrzebują kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa danych, dla całego spektrum potencjalnych zagrożeń – zarówno wewnątrz, jak i poza granicami przedsiębiorstwa.

– Najważniejszą zasadą jest wprowadzenie obowiązku szyfrowania dla wszystkich urządzeń i nośników, z których korzystają pracownicy. Wśród pozostałych wymogów bezpieczeństwa firmy jest oczywiście stosowanie bezpiecznych haseł – powiedział Markus Bernhammer, wicedyrektor Utimaco Safeware AG na Europę Środkową i Wschodnią, którego firma oferuje oprogramowanie zabezpieczające dane. – Skuteczna ochrona wymaga również wglądu w wymianę plików na punktach końcowych i pełnej informacji o tym, gdzie i do kogo transferowane są informacje wymagające ochrony. Tylko wtedy firmy mogą mieć bezpieczny dostęp do swoich poufnych danych z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie – dodał.