1,1 miliona polskich studentów, na co dzień wykorzystuje karty elektroniczne produkcji Gemalto. Elektroniczna legitymacja to nie tylko dokument potwierdzający studencką tożsamość, ale również wielofunkcyjna karta otwierająca drzwi uczelnianych stołówek, akademików, pracowni i laboratoriów, bilet komunikacji miejskiej czy elektroniczna portmonetka.
Studenckie karty elektroniczne o wiele trudniej podrobić niż ich papierowe odpowiedniki. Blankiet legitymacji wyposażony jest w szereg zaawansowanych i skutecznych rozwiązań ochronnych. Są to zarówno zabezpieczenia elektroniczne (2 mikroprocesory: procesor stykowy oraz bezstykowy), jak i wizualne (mikrodruki), nanoszone na etapie produkcji.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOB pokazują, że studenci polubili elektroniczne legitymacje studenckie – 80% jest zadowolonych z ich użytkowania. W opinii studentów jest to wygodna, funkcjonalna i przy okazji atrakcyjna wizualnie forma identyfikacji tożsamości studenckiej. Największą zaletą elektronicznej legitymacji studenckiej jest wygoda jej użytkowania i małe rozmiary (50% spontanicznych odpowiedzi).
Legitymacja w formie karty elektronicznej, sprawia, że możliwe jest dodawanie kolejnych przydanych aplikacji. Obecnie, studenci spośród dodatkowych dostępnych na karcie funkcji korzystają głównie z karty wstępu do obiektów studenckich – akademików, bibliotek, basenów (70%) oraz biletu komunikacji miejskiej (43%).
Co trzeci student byłby zainteresowany zwiększeniem dostępnych obecnie na karcie funkcji. Spośród spontanicznie wymienianych funkcji studenci najbardziej są zainteresowani: kartą płatniczą, kredytową, elektronicznym indeksem oraz kartą rabatową do sklepów i kawiarni. Z listy wspomaganej najbardziej pożądane przez studentów aplikacje to: zdalny dostęp do wyników egzaminów, planów zajęć, bilet do kina/teatru, na samolot oraz bilet wstępu na imprezy masowe.
Karty elektroniczne to naturalny kierunek, w jakim będą się rozwijały systemy identyfikacji tożsamości. Elektroniczna legitymacja studencka to proste, funkcjonalne i korzystne rozwiązanie dla studentów, jak i dla władz uczelni. Potwierdzeniem tej opinii są wyniki przedstawionego badania oraz liczba 6 milionów kart dostarczonych przez firmę Gemalto na uczelnie w Ameryce Łacińskiej, Maroko, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech.