– Z przyjemnością ogłaszam, że światowe finały Imagine Cup 2010 odbędą się w Polsce – powiedział Steve Ballmer, prezes Microsoft Corporation, podczas konferencji prasowej. – Ta coroczna impreza gromadzi setki młodych pasjonatów technologii, którzy przed panelem ekspertów prezentują kreatywne i innowacyjne zastosowania technologii. W konkursie tym zawsze uczestniczy duża grupa polskich studentów. Tym razem Polska zyskuje ekscytującą szansę, żeby w 2010 r. przyjąć u siebie przyszłych liderów technologii – dodał.
O prawo organizacji światownych finałów konkursu w w naszym kraju polski oddział Microsoft zabiegał przy ogromnym poparciu Partnera Imagine Cup w Polsce – Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, który już od dwóch lat współorganizuje lokalną edycję wydarzenia. Microsoft Imagine Cup w Polsce jest organizowany pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Gospodarki, które również udzieliło swojego poparcia w staraniach o prawo organizacji międzynarodowych finałów w naszym kraju.
Za przyznaniem Polsce prawa organizacji światowych finałów Imagine Cup w 2010 roku przemawiały więc nie tylko dotychczasowe osiągnięcia polskich drużyn, ale również silna koalicja partnerów. Inicjatywę poparły także osobistości ze świata nauki i biznesu, między innymi: Danuta Hübner, Europejski Komisarz ds. Polityki Regionalnej i Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, zgodnie z deklaracją wicepremiera Waldemara Pawlaka Ministerstwo Gospodarki wesprze finały Imagine Cup 2010 w Polsce organizacyjnie i finansowo.
Zanim jednak Polska będzie gościć światowe finały Microsoft Imagine Cup w 2010 roku, w lipcu tego roku najlepsi studenci, wyłonieni w eliminacjach i finałach krajowych spotkają się na finałach światowych w Kairze, w Egipcie. Zmierzą się w dziewięciu kategoriach konkursowych:
- Projektowanie Oprogramowania (polskie eliminacje w tej kategorii są organizowane wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki), w której studenci projektują nowe aplikacje z wykorzystaniem narzędzi Microsoft;
- Projektowanie Systemów Wbudowanych, polegającej na skonstruowaniu nowego urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie ulepszenie świata;
- Projektowanie Gier, kategoria której celem jest zaprojektowanie nowej gry komputerowej wykorzystującej XNA Game Studio 3.0 oraz Visual Studio;
- Technologie Informatyczne, gdzie studenci muszą stworzyć, wdrożyć i utrzymać nowy system informatyczny;
- Robotyka i Algorytmy, kategoria rozgrywana w całości w świecie wirtualnym i polegająca
na zbudowaniu algorytmów sterujących robotami; - MashUp, w której należy stworzyć nową aplikację Web 2.0;
- Fotografia, czyli konkurs esejów fotograficznych prezentujących sposób rozwiązania problemu;
- Film Krótkometrażowy, w której trzeba popisać się mistrzostwem w budowaniu historii oraz jej przenoszeniu na język filmu;
- Design, gdzie uczestnicy mają za zadanie stworzenie innowacyjnego projektu ułatwiającego interakcję między ludźmi i maszynami.
Polska może się pochwalić wieloma sukcesami w dotychczasowej historii Imagine Cup. W 2007 roku aż trzy polskie zespoły zajęły pierwsze miejsca w kategoriach – Algorytm, Film Krótkometrażowy oraz Fotografia. W zeszłym roku dwie drużyny z Polski zajęły trzecie miejsca w kategoriach Projektowanie Systemów Wbudowanych oraz Projektowanie Oprogramowania – Nagroda za Interoperacyjność.
Obok Imagine Cup, Panowie Waldemar Pawlak i Steve Ballmer rozmawiali również o różnych możliwościach wspierania sektora małych i średnich przedsiębiorstw, między innymi w zakresie wykorzystania nowych technologii jako narzędzi rozwoju. W trakcie konferencji prasowej Steve Ballmer ogłosił jednocześnie uruchomienie wraz z Konfederacją Pracodawców Polskich wspólnej inicjatywy edukacyjnej dla małych i średnich firm, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli lepiej poznać zasady funkcjonowania handlu elektronicznego.
Pierwszym elementem programu edukacyjnego dla sektora MSP organizowanego przez Microsoft wspólnie z Konfederacją Pracodawców Polskich będzie konferencja Forum Innowacyjne Microsoft, która jest zaplanowana na maj bieżącego roku. Kampania ta jest jednym z przykładów realizacji rządowego Programu Działań na Rzecz Wspierania Elektronicznego Handlu i Usług na lata 2009-2010, którego autorem jest Ministerstwo Gospodarki.