Mniej ogłoszeń w 2008 roku
Według danych z raportu GazetaPraca.pl, w 2008 roku ukazało się ponad 1 304 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co oznacza spadek o ok. 100 tys. w porównaniu z 2007 rokiem. Najwięcej ofert ukazało się we wrześniu oraz kwietniu (średnio 4 tys. ogłoszeń dziennie), a najmniej – w grudniu oraz listopadzie (odpowiednio 2,3 i 2,9 tys. ofert dziennie). W 2008 roku co godzinę publikowano w internecie 148 ofert pracy (średnia miesięczna: 108 tys. ogłoszeń).
Mazowieccy pracodawcy najaktywniejsi
W 2008 roku zarejestrowano w sumie ponad 48 tys. pracodawców poszukujących pracowników poprzez serwisy rekrutacyjne uwzględnione w monitoringu GazetaPraca.pl. Najwięcej pracodawców poszukiwało pracowników w województwach mazowieckim (ponad 27% wszystkich ofert pracy), śląskim i wielkopolskim. Największą dynamikę przyrostu liczby ofert pracy odnotowano w województwach, w których w 2007 roku ukazało się najmniej ogłoszeń. Do najszybciej rozwijających się regionów należą województwa: lubuskie (wzrost o 7%), opolskie (6%) oraz świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie (po 3%).
Specjaliści najczęściej poszukiwani
Najwięcej ofert pracy w 2008 roku (ponad 580 tys., 43% wszystkich) przeznaczonych było dla specjalistów nie posiadających wyższego wykształcenia. Największe zapotrzebowanie na takich pracowników odnotowano w kwietniu, czerwcu i wrześniu. Na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń znalazły się stanowiska dla specjalistów z wyższym wykształceniem, ponad 24% wszystkich zamieszczonych ofert zatrudnienia. Trzecią co do liczebności grupę zawodową stanowili pracownicy fizyczni, do których skierowano ponad 254 tys. ogłoszeń (ok. 19%).
Pełny raport znajdziecie tutaj. (pdf)