Oprócz jakości przekazu High Definition, vPointHD zapewnia swoim użytkownikom wiele innych przydatnych funkcji. Należą do nich m.in. możliwość uczestniczenia w wideokonferencji z wieloma osobami jednocześnie, które mogą używać systemu wideokonferencyjnego dowolnego producenta. Podczas wideokonferencji mamy też możliwość współdzielenia danych – możemy udostępnić np. cały pulpit, plik, okno lub tylko część ekranu. Wideokonferencje możemy nagrać, a potem to nagranie przekazać innym zainteresowanym osobom. Z innych ciekawszych funkcji programu, warto wspomnieć o wbudowanej aplikacji vMail. Pozwala ona na wysyłanie wiadomości wideo pocztą elektroniczną, jak również nagrywanie i odtwarzanie plików lokalnie. Wideokonferencje – prowadzone przez vPoint’a – są szyfrowane przy użyciu standardu H.235.
Program vPointHD został również wyposażony w narzędzie do wykrywania urządzeń audio/wideo w komputerze i kreator konfiguracji dźwięku. Dzięki temu, instalacja i obsługa programu jest prosta, niezależnie od wykorzystywanej kamery i sprzętu audio. Ułatwieniem dla firm, które zakupiły wiele licencji na korzystanie z vPointHD, jest także możliwość zdalnego przeprowadzania aktualizacji wszystkich licencji, jak również możliwość zarządzania nimi na bieżąco. Konieczne jednak do tego jest posiadanie dodatkowego oprogramowania Emblaze-VCON – do zarządzania siecią wideokonferencyjną (Media eXchange Manager).
VCC Systems oferuje vPointHD w 4 różnych wersjach (Basic, Professional, Executive i TV Broadcaster), które różnią się między sobą pod względem funkcjonalności i ceny. Oprogramowanie w wersji Basic można zakupić za około 670 zł. vPointHD w polskiej wersji językowej będzie także instalowany w terminalu wideokonferencyjnym TouchPoint, który to niedawno został wprowadzony na rynek przez VCC Systems.