– Od samego początku wspieranie współpracy sektora gospodarczego i naukowego było priorytetem tego rządu. Mamy pełną świadomość, że to niezbędny element dokonania skoku cywilizacyjnego. Bardzo liczymy na prawdziwy efekt synergii wynikający ze współdziałania w tych obszarach z korzyścią dla polskiej nauki i rozwoju naszej gospodarki – powiedziała prof. Barbara Kudrycka. – Zidentyfikowaliśmy kilka potencjalnych obszarów, które mogą być przedmiotem wspólnych badań z IBM i w których IBM ma bogate globalne doświadczenie, w tym zarządzanie zasobami wody, zmniejszanie zużycia energii w procesach technologicznych i sterowanie systemami transportu – mówi prof. Mirosław Miller, Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
– IBM współpracuje z rządami i innymi firmami na całym świecie, wspólnie rozwijając inteligentne systemy informacyjne i technologie, które wspierają rozwój ekonomiczny i przynoszą długookresowe społeczne korzyści – stwierdza Kenneth Keating, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju, IBM Research. – Polska ma bogaty dorobek i doświadczenie w zakresie nauki i technologii. W wyniku podpisanego dziś porozumienia zamierzamy współpracować z wiodącymi polskimi naukowcami i ekspertami technologicznymi oraz tworzyć nowe rozwiązania, które są priorytetowe również dla polskiego rządu – dodaje.
Intencją IBM i WCB EIT+ jest także zaproszenie do współpracy dodatkowych partnerów. Obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz innowacyjnych, przedsiębiorstw działających na rynku polskim.