Kaspersky Lab patentuje swoją technologię analizy heurystycznej

Opatentowana metoda analizy heurystycznej ma być bardzo ważna podczas wykrywania szkodliwych programów, które nie są jeszcze znane specjalistom z firm antywirusowych. Stosowane obecnie mechanizmy nie gwarantują 100% wykrywania nowych szkodliwych programów, ponieważ wymagałoby to zaimplementowania nowych technologii w celu wykrywania i blokowania tych potencjalnych zagrożeń.
Technologia analizy heurystycznej firmy Kaspersky Lab opiera się na systemie reguł wykorzystywanych do przydzielania różnym procesom poziomu zagrożenia
Technologia analizy heurystycznej firmy Kaspersky Lab opiera się na systemie reguł wykorzystywanych do przydzielania różnym procesom poziomu zagrożenia

Nowa technologia analizy heurystycznej firmy Kaspersky Lab, opracowana przez Nikołaja Griebiennikowa, Olega Zajcewa, Aleksieja Monastyrskiego oraz Michaiła Pawliusznikowa, opiera się na systemie reguł wykorzystywanych do przydzielania różnym procesom poziomu zagrożenia (technologia Oceny Stopnia Zagrożenia). 5 maja 2009 roku amerykański Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych przyznał tej technologii patent nr 7 530 106.

Patent opisuje nieustannie rozszerzany system reguł, w którym wskazane są najpopularniejsze operacje wykorzystywane przez szkodliwe programy, takie jak dostęp do różnych części rejestru, dostęp do Internetu lub do plików systemowych itd. Każda operacja jest wyrażona za pomocą udziału procentowego, który odzwierciedla jej poziom zagrożenia. W momencie wykonania operacji zwiększa się łączny potencjalny stopień zagrożenia jakie stanowi proces. Wraz ze wzrostem stopnia zagrożenia wprowadzane są różne ograniczenia dostępu do pewnych zasobów. To oznacza, że niebezpieczna aktywność szkodliwego oprogramowania może zostać zatrzymana już na początku poprzez zablokowanie dostępu do zasobów, które są niezbędne w celu wykonania takiej aktywności.

Kaspersky Lab posiada obecnie ponad 30 wniosków patentowych złożonych w Stanach Zjednoczonych i Rosji dotyczących różnych innowacyjnych technologii opracowanych przez personel firmy.