Instalacja narzędzia:
Instalację rozpoczniemy klikając plik MSI. Narzędzie nie wymaga do pracy ponownego uruchomienia systemu operacyjnego i działa automatycznie, gdy zajdzie taka potrzeba. Ponieważ dodatkowe funkcje zostały zaimplementowane jako usługa systemowa, nie mamy możliwości ich bezpośredniego wywołania z wykorzystaniem menu Start.
Wykorzystanie nowych funkcji:
Pierwszą, wyjątkowo praktyczną funkcję symbolizuje ikona »View all files (*.*)«, dzięki której – po kliknięciu przez nas myszą – zostaną wyświetlone wszystkie pliki znajdujące się w danym folderze, unikniemy szukania w polu »Pliki typu« wybranego typu plików do wyświetlania. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, gdy na przykład w edytorze tekstu chcemy otworzyć plik BAT bądź INI zamiast pliku TXT. Za pośrednictwem ikony folderu przejdziemy do aktualnego folderu działającej aplikacji. Kolejne przyciski wyświetlają ostatnio wykorzystane foldery oraz historię wywołań.
Zarządzanie Ulubionymi:
Bardzo przydatny jest też mechanizm dodawania Ulubionych, podobny do stosowanego w przeglądarce internetowej. Dzięki niemu w późniejszym czasie szybko przejdziemy do ukrytego folderu profili Firefoksa. Wystarczy po prostu raz przejść do tego folderu. Teraz jednak przed otwarciem interesującego nas pliku konfiguracyjnego klikamy ikonę w kształcie gwiazdy i wybieramy polecenie »Add current folder«. W oknie dialogowym zmieniamy proponowaną nazwę na bardziej opisową, na przykład »Firefox-FolderProfili«, następnie klikamy przycisk »OK«. W ten sam sposób dodamy kolejne zakładki. W celu zarządzania Ulubionymi klikamy gwiazdę i wybieramy polecenie »Configure«. Tutaj metodą przeciągnij i upuść możemy elementy przesuwać, usuwać, tworzyć nowe oraz posortować wpisy w drzewiastej strukturze menu. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem »OK«.
Dostosowanie narzędzia:
Do ustawień umożliwiających konfigurację narzędzia FlashFolder dostaniemy się za pośrednictwem okna dialogowego »Plik | Otwórz« dowolnej aplikacji. Pasek ikon narzędzia jest przyczepiony do górnej krawędzi okna. W celu dostosowania aplikacji klikamy ikonę ze znakiem “ptaszka”, po czym wybieramy pozycję »Options«. W nowym oknie, na przykład w sekcji »General«, zwiększymy liczbę wpisów dla historii, natomiast w »Keyboard Shurtcuts« stworzymy własne skróty klawiaturowe, by uzyskać jeszcze szybszy dostęp do funkcji.