Zastosowania
Zastosowań Pythona jest tyle, ilu jego programistów. Zrobić można w nim praktycznie wszystko, oprócz jądra systemu i sterowników rzecz jasna, gdyż jest to język skryptowy.
Ale co konkretnego można w nim zrobić? Otóż:
- pisać bardziej lub mniej zaawansowane skrypty administracyjne systemu
- pisać proste programy konsolowe
- tworzyć programy z GUI używając każdych bibliotek, od QT i GTK zaczynając, przez WinForms(dzięki IronPython), aż do GUI zbudowanego w Javie(dzięki Jythonowi)
- tworzyć rozbudowane serwisy internetowe dzięki frameworkom takim, jak Django(mój ulubiony), Zope, WebPy, etc. Na Pythonie opartych jest wiele serwisów, np. nasze rodzime Grono.net
- gry, nawet 3D w OpenGL dzięki wielu frameworkom(pygame) i silnikom dostępnym dla Pythona
Jak zacząć?
Najprościej zapoznać się z literaturą dostępną w księgarniach(Polecam
Python. Od Podstaw
– z Helionu). W internecie dostępny jest także popularny podręcznik Zanurkuj w Pythonie – polecam dla ludzi którzy już co nie co wiedza o programowaniu. Warto też odwiedzić stronę polskiej społeczności Pythona – http://python.org.pl/, gdzie znajdziemy wiele ciekawych i przydatnych materiałów do nauki.
Gdy najdzie nas inwencja twórcza i coś już w Pythonie umiemy, pozostaje tylko wpisać w konsoli polecenie “python” i zacząć zabawę. Uruchomi się interaktywna konsola, w której radzę zacząć naukę – później przyda się do testowania kawałków kodu.