Zaletą DNG jest większa elastyczność podczas obróbki – format nie jest już związany ze specjalnym oprogramowaniem wytwórcy aparatów, a poza tym nie ma niebezpieczeństwa ewentualnej niekompatybilności pomiędzy starszymi aparatami a nowszymi programami do obróbki RAW. Użytkownicy mogą wybrać program, jakiego będą używać do obróbki plików DNG. Już teraz wiele aplikacji obsługuje ten format. Od końca 2005 roku również coraz więcej producentów aparatów bezpośrednio korzysta z formatu DNG: wśród nich są Leica, Samsung i Ricoh.
By przetworzyć własne pliki na DNG, bezpłatnie pobieramy ze strony Adobe (www.adobe.com/products/dng) konwerter. Po pobraniu tego ważącego 35 MB programu i jego instalacji można zacząć przekształcanie plików na nowy format.
Uruchamiamy Adobe DNG Converter i wybieramy folder źródłowy, w którym przechowujemy zdjęcia. Następnie ustalamy, w jakim folderze konwerter ma umieścić utworzone przez siebie pliki. Na koniec definiujemy jeszcze szablon nazw plików wynikowych, a w razie potrzeby określamy w ustawieniach dodatkowe parametry, na przykład wielkość podglądu. Osoby szczególnie nieufne mogą nie tylko skonwertować swoje RAW-y, ale też dołączyć je do pliku DNG w oryginalnej formie. Minus tego rozwiązania: objętość plików rośnie mniej więcej dwukrotnie.