Wskazówka 1: Przyprawy usypane w piramidki
Wskazówka 2: Odpowiedni kąt
Poszczególne typy przypraw możesz od siebie oddzielić, umieszczając je w kilku osobnych miseczkach lub w pudełku z przegródkami. Tak stworzysz wrażenie spokoju i przejrzystości. Najkorzystniejszy do zrobienia zdjęcia jest kąt obserwujący (jak w kamerach przemysłowych). Upewnij się, że aparat jest umieszczony centralnie w poziomie nad wszystkimi obiektami. W przeciwnym wypadku motyw będzie się wydawał niejednolity i możesz mieć także kłopoty z ostrością, jeśli aparat będzie nawet w niewielkim stopniu przechylony. Jedna strona będzie ostra, a druga rozmazana. Najlepsze wyrównanie aparatu w płaszczyźnie poziomej uzyskasz, używając małej poziomnicy (najlepiej mocowanej na stopce aparatu). Czasem poziomnice wbudowane są też w głowice statywów.
Wskazówka 3: Kunsztowne kopczyki
Takie efekty, które uzyskasz, fotografując piasek, możesz osiągnąć także w przypadku sypkich przypraw w różnych kolorach. Nasyp odpowiednią ilość proszku do wysokiego szklanego słoika lub do butelki – to czysta klasyka. Jeśli pomiędzy dosypiesz warstwę gruboziarnistej przyprawy, uzyskasz dzięki temu dodatkowy kontrast. W środek naczynia włóż kawałek złożonej kartki papieru, aby stworzyć pagórki i doliny. Teraz wystarczy tylko, że pozwolisz różnokolorowemu proszkowi przesypywać się powoli do szklanki.
Wskazówka 4: Pałeczki i strączki
Umiejętnie wykorzystana nietypowa perspektywa i płynne linie sprawią, że twoje zdjęcie będzie niezwykle ekspresyjne. Pomimo długiego kształtu pałeczki cynamonowe i strączki wanilii nie wywołają statycznego wrażenia, jeśli zostaną “dynamicznie” wykadrowane. Ukośne ułożenie od dolnego lewego rogu ku górnemu prawemu nada dynamiki zdjęciu, które skądinąd jest statyczne. Tutaj liczą się nawet milimetry. Trochę w prawo i odrobinę
w lewo… i już otrzymujemy zupełnie inny efekt. Dlatego musisz przesuwać swoje przedmioty z najwyższą uwagą.
Wskazówka 5: Fascynujące szczegóły
Odpowiednie cięcie może przekształcić nudny kopczyk w zniewalające zdjęcie detalu. W tym celu daj sobie czas i spokojnie wybieraj szczegół, który chcesz sfotografować, właśnie podczas robienia zdjęcia. Wskutek efektu zbliżenia obiekt zdjęcia wydaje się większy niż w rzeczywistości.
Obiektywy do makro
Zmień swój obiektyw w obiektyw makro za pomocą nasadki makro (za ok 150 zł), np. firmy Raynox. Stała ogniskowa i duży otwór względny obiektywu ułatwiają wykonywanie nieporuszonych zdjęć w gorszym świetle.
Spróbuj tego z przyprawami w żywych kolorach
Przyprawy zachwycają nie tylko smakiem i zapachem, ale też kolorami. Połącz różne rodzaje dodatków smakowych i ułóż je według ich jasności lub stopnia wielobarwności. Dzięki odpowiednio dobranej perspektywie stworzysz atmosferę przykuwającą uwagę. Strączki papryczek chili są nie tylko w kolorze czerwonym, ale też zielonym, pomarańczowym lub żółtym. Aby stworzyć emocjonujący temat, wystarczą same wariacje kolorystyczne. Nasze oko porównuje kolory i wraca stale do miejsca, w którym pojawiła się rzekoma niezgodność. Barwy ziemi sprawiają, że zdjęcie wydaje się spokojne i harmonijne.