Możliwość zastąpienia dzienników papierowych dziennikami elektronicznymi, umożliwiła podpisana 16 lipca br. przez Minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall nowelizacja rozporządzenia w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola i szkoły dokumentacji przebiegu nauczania. Dotychczas w niektórych szkołach wprowadzone zostały elektroniczne systemy, jednakże jedynym obowiązującym dokumentem był tradycyjny, papierowy dziennik. W praktyce nauczyciele mogli korzystać z e-dziennika pod warunkiem równoczesnego prowadzenia dziennika tradycyjnego. Od nowego roku szkolnego to się jednak zmienia.
W przypadku klasycznego, licencyjnego modelu szkoła musi zakupić serwer (ok. 3 tys. zł), licencję na system operacyjny i bazę danych (ok. 7 tys. zł). Do tej sumy należy dodać wydatki, związane m.in. z koniecznością zapewnienia odpowiedniego łącza, obsługi administracyjnej, a także z posiadaniem systemu zasilania awaryjnego. Łączny koszt zakupu dziennika w systemie licencyjnym oznacza więc dla szkoły jednorazowy wydatek rzędu ok. 12 tysięcy złotych. Te wydatki są zdecydowanie niższe w przypadku outsourcingu e-dziennika.
– Udostępniamy szkołom dziennik elektroniczny ESTIMO, wykorzystując własne centrum przetwarzania danych, co oznacza, że szkoły nie muszą inwestować w swoją infrastrukturę. Jedynym kosztem dla szkoły jest roczny abonament za korzystanie z e-dziennika, który wynosi, w zależności od wielkości szkoły, od 100 do 300 zł rocznie. W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego znacznie obniżyliśmy cenę tego rozwiązania i szkoły, które zdecydują się na wdrożenie e-dziennika do końca sierpnia br., zapłacą za niego tylko 10 zł netto – wyjaśnia G. Zalewski, dyrektor ds. produktów dla sektora publicznego w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.
– Dziennik ESTIMO już znalazł uznanie wśród grona pedagogicznego. Został też nagrodzony podczas XIV Targów Edukacyjnych w Kielcach – dodaje.