Zabezpiecz sprzęt przed kosztownymi skutkami burzy

Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) to jeszcze nie koniec sezonu burzowego, który może potrwać nawet do września. Średnia liczba burzowych dni w roku waha się w Polsce od 20 do 25, w zależności od regionu, ale zdecydowana większość z nich, bo aż 95%, przypada właśnie na miesiące letnie. Oprócz częstotliwości występowania, letnie burze wyróżnia także największa intensywność opadów oraz uderzeń błyskawic.
Burze są elektrycznym zjawiskiem atmosferycznym, ściśle związanym z wystąpieniem chmur cumulonimbus
Burze są elektrycznym zjawiskiem atmosferycznym, ściśle związanym z wystąpieniem chmur cumulonimbus

Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że wiele gospodarstw domowych nadal nie posiada odpowiednich zabezpieczeń przed skutkami uderzeń piorunów. I nie chodzi tu tylko o tak oczywistą zdawałoby się rzecz jak ochrona odgromowa w postaci piorunochronów, której notabene wiele domów jednorodzinnych nadal nie posiada.

Jak chronić nasz sprzęt przed burzami?

– Najlepszą ochroną przed skutkami wyładowań atmosferycznych są wielopoziomowe systemy zabezpieczeń. Piorunochron to za mało. Bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych i potencjalnych dróg uszkodzeń, takich jak gniazdka elektryczne i telefoniczne czy kable przesyłu danych zapewni odpowiednio dobrane urządzenie przeciwprzepięciowe. Mając listwę przeciwprzepięciową można być pewnym jednego – że cena zabezpieczenia jest wciąż nieporównywalnie niższa niż koszt naprawy szkód, jaki wyrządziłyby skoki napięcia w naszym gospodarstwie domowym.

Warto pomyśleć też o zakupie zasilacza UPS, który oprócz tego, że ochroni sprzęt przed skokami napięcia, przez pewien czas podtrzyma zasilanie np. komputera, umożliwiając zapisanie efektów naszej pracy i bezpieczne zamknięcie systemu operacyjnego – mówi Katarzyna Kosińska, Kierownik ds. Marketingu na Europę Centralną z firmy APC by Schneider Electric.

Więcej:APC