Podczas spotkania padł także pomysł napisania książki o Wikipedii, w tym także krótkiego poradnika o tym “jak edytować i przeżyć”. Mimo popularności wolnej encyklopedii, w Polsce nadal niezbyt dobrze znana jest ona “od kuchni”. Wojciech Pędzich, który przybliżył ideę stworzenia książki, przedstawił także przebieg prac nad organizacją światowego zlotu wolontariuszy związanych z projektami Wikimedia, który odbędzie się w przyszłym roku w Gdańsku.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat oceny jakości haseł w Wikipedii, a także problem wersji przejrzanych, czyli haseł wolnych od wandalizmów. Wersje przejrzane pojawiły się po zeszłorocznym zebraniu roboczym, które odbyło się w Poznaniu. W ciągu niecałego roku ponad 60% z 600 tys. haseł zostało dokładnie przeczytanych i oznaczonych jako wolne od wandalizmów. Pod względem jakości, podobnie jak inne Wikipedie, polska wersja ma coraz obszerniejsze hasła, coraz więcej z nich zawiera bibliografię i przypisy, a także dobrej jakości ilustracje. Okazuje się, że wersja polskojęzyczna pod względem jakości coraz bardziej zbliża się do projektu anglojęzycznego.
Poruszane były także inne problemy:
- kwestia pisania haseł jako formy edukacji w szkołach i na uczelniach;
- tworzenie specjalnych akcji mobilizujących wikipedystów do określonych działań;
- sposoby promowania projektu i jego zasobów oraz reagowanie na nieścisłości w mediach;
- kwestie dotyczące prawa autorskiego i podejmowania działań, aby światowe zasoby wiedzy nie ulegały komercjalizacji.
Przedstawiony został także zrealizowany w tym roku projekt tzw. Wikiekspedycji po województwie podlaskim, w wyniku którego w zasobach Wikimedia Commons (siostrzanego projektu Wikipedii) pojawiło się prawie 2 tys. dobrej jakości fotografii z regionu.
Pełny raport ze spotkania znajduje się pod adresem: http://meta.wikimedia.org/wiki/GDJ_2009/sprawozdanie. Nagrania wideo znajdują się na stronie: http://www.warsztat.info/index.php?option=com_content&task=category§ionid=19&id=44&Itemid=50