Czterodyskowe NAS-y do domu i do biura

Serwery TS-419P i TS-419U zostały wyposażone w procesor Marvell 1.2GHz CPU i pamięć 512MB DDRI. Nowe urządzenia można skonfigurować w trybach RAID 0/1/5/6/5+ zapasowy lub jako JBOD. Serwery wspierają rozszerzenie pojemności RAID online oraz migracje pomiędzy różnymi poziomami RAID online, co znacznie zwiększa funkcjonalność tego sprzętu. Oba modele obsługują usługę iSCSI Target z Thin Provisioning, posiadają dwie karty sieciowe Gigabit LAN oraz wspierają usługę port trunking, a także umożliwiają konfigurację kilku adresów IP. Zarówno TS-419P, jaki i TS-419U udostępniają po cztery złącza USB i po dwa e-SATA.
Czterodyskowe NAS-y do domu i do biura

QNAP TS-419P stanowi ciekawą propozycję dla użytkowników domowych czy też firm z sektora SOHO. Jest w pełni kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, jak Windows, Macintosh, Linux, UNIX, a dodatkowo ma wbudowaną funkcję media serwera UPnP/ DLNA (TwonkyMedia), który jest zgodny z wieloma playerami DLNA, jak np. konsole do gier Sony PS3 i Microsoft Xbox 360. Po zainstalowaniu aplikacji DLNA/ UPnP w telefonie iPhone lub odtwarzaczu iPod Touch, użytkownik ma dostęp do plików zgromadzonych w TS-419P. Może odtwarzać pliki wideo, muzyczne i zdjęcia poprzez sieć bezpośrednio z serwera.

Dodatkowo, na komputerze PC zainstalować można oprogramowanie QGet, które umożliwia użytkownikom zdalne zarządzanie Stacją Pobierania z obsługą BT/ FTP/HTTP. TS-419P można wykorzystywać jako magazyn kopii zapasowej danych z wszystkich komputerów znajdujących się w sieci, zabezpieczając wartościowe dane. Model TS-419U ma dokładnie takie same funkcje, co model TS-419P. Jedyna różnica to obudowa 1U przeznaczona do montażu w szafie rack.

TS-419P i TS-419U działają pod kontrolą nowej wersji firmware V3, która rozszerza możliwości tych urządzeń. Wśród funkcji znajduje się m.in. obsługa wirtualnych dysków (w sumie można połączyć w sieci poprzez iSCSI do 8 urządzeń), funkcja QNAP RAID Recovery, umożliwiająca odbudowę nieaktywnej struktury RAID 1,5, lub 6, uszkodzonej np. przez przypadkowe wyjęcie dysku. Usługa Odnajdowania w Sieci została wzbogacona o protokół Bonjour oferujący dostęp do usług bez konieczności konfiguracji HTTP, SAMBA, FTP, AFP i SSH. Dodatkowo, serwer zapewnia pełną obsługę UPnP. Inne funkcje, jakie oferuje nowy firmware V3 to: wsparcie systemu plików EXT4 z obsługą dużych wolumenów i plików, obsługa SNMP oraz bitmap, znacznie przyspieszające odbudowę wolumenu RAID po awarii lub dodaniu/usunięciu dysku. Interfejs firmware V3 bazuje na technologii AJAX.

W swoich produktach QNAP oferuje funkcję HOT SWAP i usługi dostępne tylko dla modeli z platformą Intel, jak iSCSI, podwójny port Gigabit, który można skonfigurować jako fail over, load-balancing i mulit-IP. Dyski sieciowe NAS QNAP zapewnią funkcję prostego hostingu, obsługują RAID 0, 1, 5, 6, i 5+ hot spare, potrafią pobierać pliki, udostępniać drukarki, wykonywać kopię danych przez sieć, nagrywać obraz z kamer IP i wiele więcej. Są w pełni kompatybilne z  systemami operacyjnymi Windows, Macintosh, Linux i Unix, Oferowane przez urządzenia QNAP wydajne zarządzanie energią sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska.

Dyski sieciowe QNAP TS-419P i TS-419U są już dostępne na polskim rynku w ofercie EPA Systemy w cenie 2 490 PLN netto (TS-419P) oraz 3 330 PLN netto (TS-419U).