Perlmutter omówił też następną generację mobilnych procesorów Intela (o nazwie kodowej “Arrandale”), dzięki którym mikroarchitektura Nehalem trafi do laptopów przeznaczonych na rynek masowy. Układy te będą zawierać dwurdzeniowy procesor i rdzeń graficzny w jednej obudowie oraz wykorzystywać 32-nanometrowy proces produkcyjny i drugą generację tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k). Wszystko to aby zapewnić większą wydajność i energooszczędność typowych komputerów mobilnych. Ta integracja komponentów będzie w przyszłości kontynuowana w całkowicie monolitycznym, 32-nanometrowym procesorze o nazwie kodowej “Sandy Bridge”.
Informując o szeregu ulepszeń architektonicznych, konstrukcyjnych i produkcyjnych, Perlmutter opisał postępy prac nad planowaną na 2010 rok platformą “Moorestown”, która jest przeznaczona do urządzeń MID i smartfonów. Omówił innowacyjne techniki wdrażane przez Intela, takie jak rozproszone bramkowanie zasilania (Distributed Power Gating), które zwiększają wydajność, a ograniczają pobór mocy i wydzielanie ciepła. Technologie te pomagają uzyskać nawet 50-krotne ograniczenie poboru mocy w trybie czuwania porównaniu z intelowską platformą pierwszej generacji, znaną jako “Menlow”.
Perlmutter wspomniał też o trzeciej generacji intelowskiej platformy o bardzo niskim poborze mocy, o nazwie kodowej “Medfield”. Platforma ta, która ma wejść do sprzedaży w 2011 roku, będzie konstrukcją typu system-on-chip (SoC) i pozwoli znacznie zmniejszyć rozmiary urządzeń oraz ograniczyć zużycie energii, co pomoże Intelowi rozszerzyć działalność również na rynek smartfonów.
Perlmutter zademonstrował nową, bardzo szybką technologię optyczną, która już w przyszłym roku umożliwi łączenie standardowych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, ekrany HD, aparaty, odtwarzacze wideo, iPody, stacje dokujące i stacje półprzewodnikowe (SSD) za pomocą światłowodów, a nie kabli miedzianych, co utoruje drogę do zwiększenia przepustowości wejścia-wyjścia. Technologia opracowywana przez Intela pod nazwą kodową “Light Peak” zapewni przepustowość rzędu 10 Gb/s, którą w ciągu następnej dekady będzie można zwiększyć do 100 Gb/s. Przy szybkości transmisji równej 10 Gb/s użytkownik może przesłać typowy film Blu-ray w ciągu niespełna 30 sekund. Firma zamierza współpracować z innymi przedstawicielami branży, aby ustalić najlepszy sposób na szeroką popularyzację tej nowej technologii.
Ponadto Perlmutter poinformował o technologii Intel Anti-Theft (Intel AT) w wersji 2.03. Jest to mechanizm sprzętowy, który blokuje laptopa i dostęp do zaszyfrowanych danych, jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Przy wsparciu czołowych, niezależnych producentów oprogramowania zabezpieczającego technologia Intel AT zapewni lepszą ochronę danych i będzie odstraszać potencjalnych złodziei. W 2010 roku najwięksi producenci laptopów zaoferują użytkownikom indywidualnym i firmom szeroką gamę modeli z wbudowaną technologią Intel AT.
Renee James: programowanie dla całego spektrum platform Intela
W głównym przemówieniu drugiego dnia Renee James, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Software and Services Group, zaprezentowała program Intel Atom Developer. Inicjatywa ta ma zachęcić niezależnych producentów oprogramowania i deweloperów do tworzenia aplikacji mobilnych. Intel we współpracy z producentami komputerów, takimi jak Acer i ASUS, zamierza utworzyć sklepy internetowe, w których będą sprzedawane aplikacje i moduły aplikacji do intelowskich notebooków.
-Owocem programu Intel Atom Developer będą innowacyjne aplikacje dla konsumentów i nowe źródła przychodu dla twórców oprogramowania — powiedziała James. — Nowy program upraszcza tworzenia aplikacji, których konsumenci mogą używać bez obaw, wiedząc, że zostały one zoptymalizowane i zweryfikowane pod kątem urządzeń opartych na procesorze Intel Atom – dodała.
Microsoft Silverlight i Moblin
Ponadto technologia Microsoft Silverlight na początku przyszłego roku zostanie rozszerzona o obsługę systemu Moblin. Moblin to system operacyjny o otwartym kodzie źródłowym przeznaczony do netbooków, komputerów kieszonkowych, smartfonów i komputerów samochodowych. Dzięki międzyplatformowemu środowisku Silverlight deweloperzy będą mogli pisać aplikacje raz i uruchamiać je na urządzeniach z systemami Windows i Moblin, a zatem dotrzeć do szerszego grona konsumentów i objąć ich zasięgiem urządzenia takie jak komputery, telewizory i telefony.
Demonstrując wsparcie branży dla netbooków i systemu operacyjnego Moblin, James przedstawiła urządzenie Dell Inspiron Mini 10v ze wstępnie zainstalowanym systemem Ubuntu Moblin Remix Developer Edition, który będzie dostępny od 24 września. James poinformowała też, że ASUS i Acer wprowadziły do sprzedaży — a Samsung planuje wprowadzić — netbooki z systemem Moblin 2. Wielu producentów systemów operacyjnych, w tym Canonical, CS2C, Linpus, Mandriva, Novell, Phoenix i Turbolinux, ogłosiło, że systemy operacyjne oparte na drugiej wersji Moblina są już dostępne.