Dlatego też firma Sharp wykorzystała specjalny materiał, który reaguje na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i opracowała technologię UV2A, porządkującą pod wpływem światła cząsteczki w panelach LCD.
Ta innowacyjna technologia, wynik połączenia opatentowanych przez firmę Sharp materiałów ze sprzętem i technologiami związanymi z promieniowaniem UV, pozwala na precyzyjną kontrolę ułożenia cząsteczek ciekłych kryształów zgodnie z kierunkiem promieniowania. Można ją nazwać “pikotechnologią”, ponieważ idzie o krok dalej niż nanotechnologia w sterowaniu kątem nachylenia cząsteczek ciekłych kryształów, których rozmiary sięgają jedynie dwóch nanometrów, z dokładnością mierzoną w pikometrach.
Główne cechy paneli LCD z zastosowaną technologią UV2 A
1. Wysoki współczynnik kontrastu 5000:1 przy ekstremalnie głębokiej czerni (współczynnik kontrastu wyższy o 60% niż w tradycyjnych panelach)
2. Wysoka wydajność optyczna dla oszczędności energii (współczynnik apertury o 20% wyższy niż w tradycyjnych panelach)
3. Krótki czas reakcji odpowiedni dla telewizorów 3D następnej generacji (prędkość dwa razy wyższa niż w tradycyjnych panelach).
4. Polepszona wydajność produkcji związana z prostszą strukturą paneli.
Obok eliminowania przesączania światła z podświetlenia, co skutkuje osiągnięciem ekstremalnie głębokiej czerni, technologia ta umożliwia osiągnięcie wyższych współczynników apertury w panelach LCD, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie światła z podświetlenia przy oszczędności energii i bez żadnych strat w bogactwie kolorów. Technologia UV2A pomoże również w polepszeniu parametrów wyświetlaczy 4Kx2K o wysokiej rozdzielczości i telewizorów 3D, które, jak się oczekuje, będą następną generacją odbiorników telewizyjnych.
Firma Sharp wprowadzi ową technologię do gamy paneli, które będą wytwarzane w nowej fabryce paneli LCD w Sakai i w wytwórni Kameyama II.