Struktura pikseli paneli nowego typu jest oparta na pięciu kolorach, zamiast, jak to było dotychczas, na trzech. Stało się to dzięki dodaniu koloru niebieskozielonego (ang. Cyan) (C) i żółtego (Y) do trzech podstawowych: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Kombinacja ta obejmuje dodatkowe barwy rozróżniane przez ludzkie oko i poszerza gamę kolorów możliwą do uzyskania na ekranie.
Nowy wyświetlacz LCD Sharp może odwzorować 99 procent rzeczywistych kolorów powierzchni. Dla przypomnienia, tylko 35 do 60 procent odcieni może zostać odwzorowanych przy użyciu standardowego systemu RGB. Zwłaszcza kolor niebieskozielony, który w naturze występuje jako kolor nieba, wody i lodu, a powstaje w wyniku specyficznego załamania światła, mógł być poprzednio z trudnością wyświetlany w tradycyjnym systemie RGB.
Opracowany prototyp wykorzystuje tzw. technologię Multi-Primary Colour, jako że schemat odwzorowywania barw oparty na pięciu kolorach RGBCY wymaga specjalnych układów elektrycznych. Technologia ta jest również bardziej przyjazna środowisku – dzięki niej system podświetlenia może być używany bardziej efektywnie, dając oszczędność energii.
Firma Sharp jest obecnie zaangażowana w dalszą optymalizację działania nowego typu wyświetlacza i takie udoskonalenie produktu, aby mógł on zostać wprowadzony na rynek. Japoński producent planuje wyposażyć w nowy typ paneli zarówno monitory do użytku profesjonalnego, jak i domowe telewizory LCD.