Firefox był podatny na 44 procenty wszystkich zagrożeń, którym poddane były przeglądarki w pierwszej połowie 2009 roku. Dla porównania, wynik Safari to 35 procent, Internet Explorera 15 procent, a Opery zaledwie 6 procent. Wyniki te znacząco się różnią od rezultatów przeglądarek w drugiej połowie 2008 roku. Wtedy liderem był IE z wynikiem 43 procent podatności na zagrożenia. Na pytanie dlaczego Firefox jest tak dziurawy, Cenzic ma kilka odpowiedzi.
– To kombinacja wielu rzeczy – mówi CTO firmy Cenzic, Lars Ewe. Znaczący wpływ na to ma przede wszystkim liczba dodatków i wtyczek, przez które można dostać się do przeglądarki. Sposób jej radzenia z tymi plug-inami również jest bardzo istotny. Mozilla jednak nie może kontrolować zabezpieczeń wszystkich dodatków, dlatego pojawiają się dziury.
Mozilla kilkukrotnie już w tym roku próbowała zabezpieczać plug-iny. Niedawno uruchomiono funkcję sprawdzania plug-inów, aby użytkownik miał szansę upewnienia się, że zawsze ma najnowszą wersję dodatku.
Pomimo, że Firefox wykazuje największą podatność na zagrożenia, jego użytkownicy wcale nie muszą być narażeni na te zagrożenia – twierdzi Ewe. Co więcej, firma Cenzic korzysta właśnie z Firefoksa, przy pracach nad swoimi projektami.
Pełną treść raportu znajdziecie tutaj (pdf)