Urządzenie umożliwia wykorzystanie algorytmów szyfrowania opracowanego przez dwóch belgijskich kryptologów – Joana Daemena i Vincenta Rijmena (w ramach standardu AES znanego pod kryptonimem “Rijndael”). Sprzętowe rozwiązanie umożliwia transformację danych w ramach tzw. bloku o wielości 128 bitów i klucza o długości 256 bitów (wielkości te mogą być zmienne). Zastosowano tu proces zwany permutacją macierzową (czyli wzajemnie jednoznaczne przekształcenie pewnego zbioru) – mieszanie danych z wierszy i kolumn w tablicy i kolejno modyfikowanie tego wszystkiego za pomocą wspomnianego klucza. Blok i klucz przechodzą 14 tzw. rund (przebiegów transformacji) zanim wyprodukują wynik. Daje to niebywały stopień bezpieczeństwa ukrycia danych przed niepowołanymi osobami.
Flash USB Crypto w chwili inicjalizacji zgłasza się propozycją wybrania 22-óch języków interfejsu graficznego – w tym jest język polski. W pierwszej tablicy wpisujemy dane osobowe właściciela (nazwę firmy, telefon). W kolejnej tablicy podajemy hasło o wielkości od 8 do 16 znaków (z zestawu małych i dużych liter oraz cyfr). W przypadku 6-krotnego błędu hasła pamięć podlega automatycznemu wyzerowaniu hasła i sformatowaniu.
Dzięki metalowej obudowie urządzenie jest odporne na zgniatanie i upadki, a dzięki dodatkowej gumowej otulinie zapewniono wodoszczelność do zanurzenia w wodzie do 1,2 m (zgodność z normą IEC 60529 IPX8). Podczas pomiarów pamięć zachowywała się stabilnie z liniowym zapisem i odczytem. Średni czas dostępu odczytu 654 μs, średni czas dostępu zapisu 183 ms. Średni transfer danych: 15,9 Mb/s – odczyt, 3,7 Mb/s – zapis. Dobrze, że firma ma w swojej ofercie cała gamę pamięci od 1 GB do 16 GB ponieważ, zbiory w postaci zdjęć, plików graficznych wielokrotnie potrafią przekroczyć pojemność 1GB.