Przygotowany przez prezesa firmy, dr Raymonda Soneirę, raport pokrywa wiele obserwacji dotyczących głębokości koloru, jakości obrazu, jasności, współczynnikowi kontrastu i wielu, wielu innych. Zacznijmy jednak od przedstawienia dwóch konkurentów. Wyświetlacz smartfona Google’a to 3,7-calowy, pojemnościowy AMOLED o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. HTC rozlokowało jednak piksele w systemie PenTile, co obniża ostrość obrazu w stosunku do typowych ekranów tej rozdzielczości. Ekran iPhone’a to 3,5-calowy, pojemnościowy LCD o rozdzielczości 480 x 320 pikseli.
Według DisplayMate niezwykle szokującym odkryciem jest fakt, że wyświetlacz Nexusa One jest ograniczony do 16-bitowych kolorów, pozostawiając 64 poziomy intensywności dla kanału zielonego i 32 poziomy dla niebieskiego lub czerwonego. – To powszechne w tanich, low-endowych urządzeniach, jednak nie jest to akceptowalne w drogich, wysokowydajnych “Super Telefonach”, którym ma być smartfon Google’a – czytamy w raporcie.
– W szczególności tekst, ikony i menu generowane przez system Android są znakomite, bardzo ostre ze świetnym odwzorowaniem sub-pikseli PenTile – twierdzi Soneira. – Z drugiej strony, w ważnej kategorii zdjęć, obrazów i fotografii z zewnętrznych źródeł, bez znaczenia czy pochodzą z cyfrowego aparatu, czy z Internetu, są renderowane kiepsko i niedokładnie z przesyconymi kolorami, słabą precyzję koloru, błędy w skalowaniu, duże szumy oraz wiele artefaktów – dodaje.
Analitycy zauważyli, że ekran w Nexusie One cechuje się słabą maksymalną jasnością, jednak znakomitymi wynikami w poziomach czerni i kontraście. Google zintegrowało technologie dynamicznego koloru i dynamicznego kontrastu aby poprawić jakość obrazu, jednak Soneira krytykuje tę decyzję za nie pozostawienie wyboru użytkownikowi w kwestii ich wyłączenia.
DisplayMate nie zakończy na tym swoich badań. W planach jest całościowe porównanie tych dwóch ekranów i przedstawienie wyników w obszernym raporcie, punkt po punkcie.