Rok 1980 był dla Polski nie tyko ważny ze względu na ogrom gwałtownych strajków oraz pojawienie się ruchu Solidarność, ale także przemian w świecie muzyki, które wypłynęły na fali społecznego buntu. W tym roku powstał Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych. Na nieoficjalnych listach przebojów królowały utwory Kory z Maanamem, Kombi, Porter Band czy Dżem. Na świecie dużym echem odbiła się premiera spektaklu The Wall grupy Pink Floyd w Sports Arena w Los Angeles, który okazał się najdroższym w historii muzyki rockowej. W 1980 roku Queen wydało swój kolejny studyjny album The Game, który osiągnął wielką popularność po obu stronach Atlantyku. Oprócz tego zespół wydał także swój studyjny album Flash Gordon który zawiera 18 mocno “elektronicznych” ścieżek dźwiękowych do filmu o tej samej nazwie. W okresie dużego zainteresowania nowym brzmieniem firma Casio wprowadza na rynek pierwszy elektroniczny instrument Casiotone CT-201.
Nowe elektroniczne brzmienie
W latach 80′ świat muzyczny poszukiwał nowego ciekawego brzmienia, które zapewniały elektroniczne instrumenty. W tym też czasie obecność na giełdzie firmy Casio zmusiła do poszukiwania nowych pozycji w ofercie. Zdobyte wcześniej doświadczenie w produkcji kalkulatorów pozwoliło na stworzenie pierwszych elektronicznych instrumentów muzycznych. Pierwszy z wprowadzonych modeli Casiotone CT-201 posiadający lekko pracujące klawisze oraz niewygórowaną cenę sprawiły, że idealnie nadawał się do nauki gry na instrumencie przez dzieci. Szybko zyskał on również duże uznanie na rynku zachodnim. Jako pierwszy instrument elektroniczny na świecie miał on bank cyfrowych brzmień, na który składało się 29 niezwykłych presetów, które wybierało się za pośrednictwem białych klawiszy klawiatury. Dwa warianty obwiedni dźwięków dla każdego brzmienia sprawiały, że użytkownik miał do dyspozycji 58 barw. Dzięki atrakcyjnym cenom, sprzęt Casio zyskał wielu nabywców wśród mniej zamożnych użytkowników. Wielu wśród nich było prekursorami takich kierunków muzycznych, jak hip-hop czy electropop. Instrument tej firmy odegrał główną partię m.in. w doskonale znanym także w Polsce (dzięki Liście Przebojów Programu Trzeciego) utworze Da Da Da niemieckiej grupy Trio.
To dopiero początek…
Sukces serii Casiotone skłonił firmę do wyprodukowania bardzo rozpoznawalnego dziś modelu CZ-101. Przy jego tworzeniu wzięli udział Isao Tomita oraz Yukihiro Takahashi ze słynnej Yellow Magic Orchestra. Projektantom bardzo zależało na tym, by zmienić image instrumentów elektronicznych, postrzeganych jako bezduszne generatory dźwięków, stąd koncepcja wykorzystania samplowanych dźwięków. Od 1985 roku do końca dekady sprzedano ponad 80 000 keybordów. Mimo, że są one kojarzone z keyboardami używanymi do nauki, wiele z międzynarodowych gwiazd takich jak Moby przyznaje się to ich stosowania. Artysta w swoim instrumentarium posiada modele takie jak: CT-101 oraz CZ-101. Również, obecnie Casio jest liderem w produkcji edukacyjnych instrumentów oraz pianin cyfrowych oferując wysoką jakości w niewygórowanych cenach. Na tegorocznych targach muzycznych MusikMesse we Frankfurcie na stoisku Casio (Hall 5.0 A48) będzie można zobaczyć wiele ze starszych modeli, które w ciągu trzydziestu lat przyczyniły się do rewolucji w muzyce elektronicznej.