Restrykcyjne umowy z App Store

Umowy pomiędzy App Store a osobami, które chcą umieścić w nich swoje oprogramowanie, są poufne, a ich wyjawienie jest prawnie sankcjonowane. Przynajmniej do niedawna, bowiem Apple zgodził się na przyjęcie aplikacji do App Store od NASA. Amerykańska agencja kosmiczna jest instytucją rządową i w myśl amerykańskiego prawa, zobowiązana jest do podawania do wiadomości publicznej treści wszystkich umów, które zawarła.
App Store pokazał Kowalskiemu jakie są zalety posiadania telefonu z systemem operacyjnym
App Store pokazał Kowalskiemu jakie są zalety posiadania telefonu z systemem operacyjnym

Zapisy umowy są jeszcze bardziej restrykcyjne, niż legendy, jakie wokół nich krążyły. Jak się okazuje, Apple może usunąć dany produkt ze sklepu w dowolnej chwili, bez podania jakiegokolwiek powodu i nie przewiduje odszkodowania za zdjęcie aplikacji nie wyższe, niż 50 dolarów.  Właściciel App Store zastrzega sobie również prawo do odrzucenia danej aplikacji, nawet jeśli spełnia ona wszystkie wymogi regulaminu umieszczonego w sklepie. Aplikacja umieszczona na App Store nie może się znaleźć w żadnym innym kanale dystrybucyjnym. A to tylko przykłady restrykcji narzucanych przez Apple’a.

Brakuje tylko zapisu z gry World of Wacraft, gdzie Blizzard Entertainment napisał wprost, że ma prawa do wszystkiego, nawet do duszy swoich graczy…