Twórcy Zeusa stale aktualizują i udoskonalają swoje rozwiązanie. Wszystko to, by w jak największym stopniu utrudnić jego wykrycie, a przez to skuteczną z nim walkę. Ostatnia wersja tego malware – Zeus 2.0 – wykorzystuje tzw. warstwy polimorficzne, stanowiące prawdziwe wyzwanie dla mechanizmów wykrywania zagrożeń opartych na bazach sygnatur.
Najlepszym lekarstwem jest zapobieganie chorobie. Podobnie jest w przypadku zagrożeń komputerowych. Ochronę danych uwierzytelniających do kont bankowości online najlepiej jest rozpocząć od ochrony swego komputera przed infekcjami typu malware (złośliwe oprogramowanie).
Specjaliści z AVG przygotowali pakiet 5 wskazówek, dzięki którym osoby korzystające z bankowości elektronicznej będą mogły spać spokojnie.
5 wskazówek, jak zabezpieczyć swoje dane logowania do konta bankowego:
1. Korzystaj z rozwiązania bezpieczeństwa wyposażonego co najmniej w: moduł antywirusowy, moduł ochrony tożsamości (Identity Protection) oraz warstwę zapewniającą bezpieczeństwo w czasie rzeczywistym podczas surfowania w Internecie.
2. Upewnij się, że stosowane przez Ciebie rozwiązanie jest aktywne i – co ważne – stale aktualizowane.
3. Przynajmniej raz w tygodniu gruntownie przeskanuj swój komputer pod kątem zagrożeń.
4. Pobieraj i instaluj najświeższe łatki bezpieczeństwa do Twojego systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, programu do odczytu plików w formacie PDF i innych wykorzystywanych przez Ciebie programów. Utrudni to hakerom wykorzystanie wewnętrznych luk bezpieczeństwa tych aplikacji. Większość programów wyposażona została w opcje automatycznego aktualizacji, więc zapewnienie sobie dostępu do najświeższych poprawek nie wymaga od użytkownika żadnego wysiłku.
5. Z dużą ostrożnością podchodź do wiadomości email, które nakłaniają Cię do odnowienia hasła, przelania pieniędzy na czyjeś konto czy zachęcających Cię do kliknięcia w link (np. do ciekawego filmu video). Wiele z tych emaili stanowi w rzeczywistości, stosowany przez cyberprzestępców, zabieg zwany phishingiem. Ma on na celu skłonienie użytkownika do zainstalowania groźnego, złośliwego oprogramowania, które w efekcie umożliwi cyberprzestępcy kradzież danych dostępowych do jego kont bankowych.