Studenci startujący w kategorii Technologie Informatyczne muszą wykazać się wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami w zakresie tworzenia, wdrażania i nadzorowania wydajnych, funkcjonalnych, stabilnych i bezpiecznych systemów informatycznych. Kategoria ta jest rozgrywana w ramach konkursu Imagine Cup od 2005 roku, kiedy to światowe finały odbywały się w japońskiej Jokohamie. Przypomnijmy, że w tym roku gospodarzem finałów światowych Imagine Cup jest Polska.
Na co dzień Dominik Trojnar studiuje na Politechnice Rzeszowskiej. Dodatkowo działa także w Kole Naukowym Elektroniki i Technologii Informacyjnych, którego opiekunem jest Bartosz Pawłowicz. Dominik pełni też funkcję Microsoft Student Partnera w rzeszowskiej Grupie IT.
Organizowany przez Microsoft od 2003 roku Imagine Cup jest konkursem technologicznym, w którym studenci muszą wykazać się wiedzą oraz kreatywnością w zastosowaniu nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych. Od 2009 roku hasło przewodnie konkursu brzmi “Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”. Jest ono swego rodzaju drogowskazem dla uczestników, którzy w swoich projektach poszukują sposobów rozwiązania problemów zidentyfikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju. Obejmują one takie obszary, jak eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, promowania równości płci i awansu społecznego kobiet.
Poza Technologiami Informatycznymi, w tegorocznej edycji Imagine Cup rozgrywane są następujące kategorie konkursowe:
- Projektowanie Oprogramowania, gdzie należy stworzyć system informatyczny mając do dyspozycji między innymi.Net Framework, Windows czy Windows Mobile. Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 dolarów.
- Projektowanie Gier, której celem jest stworzenie nowej gry komputerowej wykorzystującej Microsoft XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio. Główna nagroda to 25 000 dolarów.
- Media Cyfrowe, gdzie maksymalnie dwuosobowe zespoły muszą stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup.
- Projektowanie Systemów Wbudowanych, w której zespoły mają za zadanie opracowanie wbudowanego rozwiązania w oparciu o Windows Embedded CE 6.0 R2 oraz komputery kompaktowe. Do tej pory aż czetry zespoły z Polski zakwalifikowały się do drugiej rundy w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych.
W Polsce Imagine Cup już od dwóch lat jest organizowany w ścisłej współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. Sponsorami tegorocznej polskiej edycji konkursu Imagine Cup zostały firmy Dell, PTK Centertel, operator sieci Orange, Asseco Poland SA oraz Park Technologiczny – Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu, które ufundują nagrody dla zwycięzców finałów krajowych w kategorii Projektowanie Oprogramowania.