W stosunku do dostępnych obecnie na rynku układów graficznych nVidia zdecydowała się dość radykalnie przebudować swoje produkty. Pierwszą ze zmian, która cieszy niezmiernie, jest zejście z procesem produkcyjnym do stosowanych przez konkurencję 40-nanometrów. Kolejnym ważnym krokiem jest zastosowanie najwydajniejszych obecnie modułów pamięci GDDR5 które u konkurencyjnej ATI wykorzystywane były masowo już w kartach z serii Radeon HD 4000. W prezentowanym dziś produkcie Gigabyte GeForce GTX 480 jest jej aż 1536 MB.
Specyfikacja techniczna rdzenia karty jest dość zastanawiająca. Zamiast użycia wszystkich 512 jednostek cieniujących dostępnych fizycznie wewnątrz rdzenia, nVidia zdecydowała się na wyłączenie pojedynczego SM dla modelu GTX 480 oraz dwóch SM dla GTX 470. W rezultacie flagowy GeForce GTX 480 jest dostępny z “zaledwie” 480 shaderami. Prezentowany dziś Gigabyte, podobnie jak i pozostałe modele referencyjne, pracuje z częstotliwością 700 MHz dla rdzenia karty, 1401 MHz dla jej shaderów oraz 3696 MHz efektywnego taktowania wspomnianych wcześniej układów GDDR5. Wszystkie zegary ciekawie zachowują się natomiast w momencie kiedy nie jest obciążona. Rdzeń jest spowalniany wtedy do zaledwie 51 MHz, jednostki cieniujące do 101 MHz a pamięci do 272 MHz. Dzięki takim częstotliwościom karta może ograniczyć hałas płynący z turbiny chłodzącej, a także obniżyć temperaturę do poziomu około 47 stopni Celsjusza.
Na temat wydajności nowych kart nVidii pojawiało się przed premierą wiele spekulacji. Według jednych miały być one 25% szybsze niż Radeon HD 5870, inni mówili o zaledwie 5-procentowej przewadze. My postanowiliśmy sprawdzić te plotki wykorzystując w tym celu zarówno naszą starą (DirectX 9 + 10) jak i nowa platformę testową (DX10 + DX11). Na pierwszej z nich wydajność topowego GTX 480, w zależność od przeprowadzonych testów wahała się od 2 do 11% w stosunku do najwydajniejszego jednordzeniowca ATI – Radeona 5870. Sytuacja nowego GeForce uległa poprawie po przełożeniu produktu do nowej platformy testowej. Zastosowane tam gry uruchamiane z rozdzielczością 2560×1600 pozwoliły uwolnić drzemiący w karcie potencjał. W tabelkach w tekście przedstawiliśmy część wyników uzyskanych w trakcie tych testów. Po szersze ich zestawienie zapraszamy do działu Rankingi.
GeForce GTX 480 jest w chwili obecnej najszybszą jednordzeniową kartą graficzną dostępną na rynku, choć niestety nie idealną. Pierwszą z jej wad jest bardzo głośna praca układu chłodzenia pod obciążeniem. W czasie naszych pomiarów maksymalny zanotowany poziom hałasu wynosił aż 63,8 dB (16,1 sona) co bezapelacyjnie stanowi niechlubny rekord w naszym zestawieniu. Tak wysokie obroty turbiny nie są spowodowane widzimisię inżynierów nVidii, a obawą o to aby produkt nie spłonął w trakcie użytkowania… W czasie testów średnia temperatura pracy GeForca GTX 480 wynosiła bowiem 96 stopni Celsjusza.
Gdy znamy wszystkie plusy i minusy produktu pozostaje już tylko zapytać o cenę. Za prezentowanego Gigabyte GV-N480D5-15I-B przyjdzie nam zapłacić około 2000 zł.
Grzegorz Glonek