Wyposażono go w jednordzeniowy procesor Intel Atom N270 wyposażony w technologię Hyper-Threading i taktowany zegarem 1,6 GHz, 2048 MB pamięci RAM, twardy dysk o pojemności 250 GB i układ graficzny Nvidia ION. Błyszczący ekran o przekątnej 12,1 cala wyświetla obraz w rozdzielczości 1280×800 pikseli. Zastosowanie matrycy o rozdzielczości takiej jak w mniejszych 10-calowych netbookach może dziwić bo konkurencja (np. Asus EeePC 1201N, HP Compaq Mini 311C) stosuje 12- a nawet 11-calowe ekrany z rozdzielczością 1366×768. Jednak dzięki temu ikony i napisy w IdeaPad 12 są dzięki temu lepiej widoczne co znacznie poprawia ergonomię pracy z tym netbookiem.
Wymienione parametry pozwalają na swobodne przeglądanie stron internetowych, czy edycję dokumentów w czym pomaga klawiatura – większa niż w 10-calowych netbookach. Dzięki zastosowanej karcie graficznej, wyposażonej w 256 MB własnej pamięci i sprzętowe dekodowanie wideo (Nvidia PureVideo HD), płynne będzie także odtwarzanie filmu w rozdzielczości 720p, a po podłączeniu przez HDMI zewnętrznego ekranu także 1080p.
Zapewne również ze względu na zastosowaną wydajną grafikę (podobną stosuje Apple w swoich MacBookach i Mac’ach mini) producent zdecydował się na instalację pełnego Windows 7 Home Premium zamiast stosowanego zwykle w netbookach okrojonego Windows 7 Starter. Krok ten wydaje się słuszny bo IdeaPad S-12 nieźle radzi sobie pod kontrolą “dorosłych” okien.
Netbook Lenovo potrafi, w trybie oszczędzania energii, pracować na baterii ponad cztery godzin. Jest to przeciętny wynik. Pod względem wydajności nie ustępuje konkurencji choć energooszczędnemu procesorowi czasem brak mocy obliczeniowej. Oprócz wspomnianych już filmów wysokiej rozdzielczości, będzie można cieszyć się na nim starszymi grami.
Oprócz standardowych funkcji komputer wyposażono w trzy rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Pierwsze z nich to oprogramowanie VeriFace, które pozwala na identyfikację użytkownika podczas logowania przy wykorzystaniu rozpoznawania twarzy. Aplikacja pozwala też pozostawić innemu użytkownikowi netbooka krótką wiadomość w formie wideo. Drugie to OneKey Recovery pozwalające, za pomocą jednego klawisza, uruchomić przywracanie systemu do stanu początkowego. Jest to pomocne zwłaszcza, gdy system zostanie zainfekowany wirusem, którego nie jesteśmy w stanie się pozbyć. Trzecie to skrojona specjalnie na potrzeby IdeaPad’a S12 dystrybucja Linuksa typu instant-on (Splashtop) uruchamiana oddzielnym przyciskiem Quick Start. Faktycznie startuje ona znacznie szybciej niż Windows 7 bo w około 12 sekund i zawiera kilka aplikacji najbardziej przydatnych w codziennej pracy – przeglądarkę WWW, Skype, program do czatowania, odtwarzacz multimediów, przeglądarkę zdjęć oraz dostęp do portalu Lenovo z grami flash.
Lenovo S12 to rozwiązanie dla osób, którym zależy na mobilności z zachowaniem wygody pracy na większym sprzęcie. Duże klawisze pozwalają na wygodne wprowadzanie tekstu. Wyraźny ekran to kolejna zaleta tego modelu. Jako wadę trzeba zaliczyć dość hałaśliwy wentylator, który podczas obciążenia generuje szum na poziomie 33,3 dB. Również cena netbooka jest wyższa od przeciętnej – za te pieniądze można już znaleźć pełnego notebooka z procesorem Intela typu low voltage czy AMD Neo. Jeśli jednak porównamy ją z cenami innych netbooków z grafiką Nvidia ION wypada już bardzo korzystnie. W sumie sprzęt ciekawy i z pewnością wart polecenia.
Grzegorz Bziuk