W pierwszej połowie 2009 roku, BSA zintensyfikowało swoje działania w zakresie monitorowania sieci P2P i serwisów aukcyjnych oraz wysyłania wezwań, kiedy istnieje podejrzenie, że oferowane oprogramowanie jest nielegalne. W tym okresie ystosowało prawie 2,4 miliona wezwań związanych z rozpowszechnianiem plików poprzez sieć P2P i BitTorrent, co oznacza ponad 200-procentowy wzrost w porównaniu z pierwszą połową 2008 roku.
Podobnie w pierwszej połowie 2009 r. BSA podwoiło również swoją aktywność w zakresie działania opracowanej specjalnie dla BSA wyszukiwarki, dzięki której rozesłane zostały wezwania z żądaniem usunięcia prawie 103 tysięcy plików torrent z 9 największych na świecie serwisów bittorrentowych. Pliki te były używane przez prawie 2,9 miliona użytkowników, którzy ściągnęli oprogramowanie o wartości detalicznej przekraczającej 974 miliony dolarów.
Jeśli chodzi o nielegalne aukcje, BSA wystosowało około 19 tysięcy wezwań w pierwszej połowie 2009 roku, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu do pierwszej połowy 2008 roku. Działania te realizowane są dzięki specjalnemu systemowi OATS (ang. Online Auction Tracking System), który umożliwia ciągłe monitorowanie serwisów aukcyjnych oraz sieci BitTorrent.
Obok zagadnień poświęconych sieciom P2P oraz serwisom aukcyjnym, raport zwraca również uwagę na związek pomiędzy piractwem internetowym, a rozprzestrzenianiem się złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, trojany czy spyware, które często wykorzystuje luki powstające w nielegalnym oprogramowaniu na skutek braku dostępu do aktualizacji dostarczanych przez producentów oryginalnego oprogramowania.
Chociaż związek ten nie ma zasięgu ogólnoświatowego, to jednak na rynkach o wysokim współczynniku piractwa komputerowego zazwyczaj występuje również wysoki współczynnik infekcji wywołanych przez szkodliwe oprogramowanie.
Jednym z przypadków opisanych w tegorocznym raporcie jest sprawa Tommy’ego Rushinga, który został niedawno skazany na karę 3 lat więzienia za naruszenie praw autorskich w związku z oferowaniem sprzedaży pirackich kopii oprogramowania Adobe oraz Macromedia w 4 komercyjnych serwisach internetowych.
W innej podobnej sprawie Timothy Dunaway został skazany na 41 miesięcy pozbawienia wolności za sprzedaż podróbek oprogramowania komputerowego za pośrednictwem 40 różnych stron internetowych.