Prezentowany dziś Foxconn podobnie jak i wcześniej prezentowane Asus i Gigabyte wykonany został w pełnym rozmiarze ATX. Podobnie jak poprzednicy z 890GX na pokładzie, tak i A9DA-S dysponuje złączami SATA trzeciej generacji o maksymalnej przepustowości 6 Gb/s. Niestety zabrakło tu dodatkowego kontrolera USB 3.0, który widywaliśmy w niektórych z konkurencyjnych produktów. Nowy chipset ma zintegrowany układ graficzny ATI Radeon HD 4290. Jego wydajność można zwiększyć za pomocą trybu Hybrid CrossFireX, czyli połączenie go z zewnętrzną kartą graficzną.
Jak przystało na nowoczesną płytę główną wśród jej wyjść nie mogło zabraknąć cyfrowych DVI oraz HDMI. Foxconn pamiętając o użytkownikach monitorów ze złączami D-Sub postanowił umieścić to analogowe złącze również na swoje płycie. Dzięki takiemu zestawowi wyjść bez problemu podłączymy A9DA-S do każdego monitora komputerowego bądź telewizora.
Projekt płyty a zwłaszcza rozmieszczenie jej podzespołów zostały bardzo dobrze przemyślane i rozplanowane. Złącza pamięci odsunięte zostały od slotu PCI-E na odpowiednią odległość dzięki czemu bez najmniejszego problemu mamy pełny dostęp do kości DDR3 bez konieczności wyjmowania karty graficznej. Również złącza SATA, które niejednokrotnie kolidowały z większymi kartami graficznymi w modelu A9DA-S zostały nachylone pod kontem 90 stopni.
Płyta Foxconna, pomimo faktu, że została wyposażona w układ graficzny, na swoim PCB ma dwa złącza PCI-E x16 w które możemy obsadzić dodatkowe karty grafiki. Oprócz nich znajdziemy tu również dwa złącza PCI-E x1 oraz dwa zwykłe PCI. Na laminacie został też umieszczony wyświetlacz kodów POST, który w razie problemów z komponentami pozwoli nam na szybka identyfikacje ich źródła.
Są też niestety rzeczy, których na A9DA-S nie znajdziemy. Wśród nich należy wymienić głównie brak wydajnego układu chłodzenia oraz bardzo popularnych ostatnio złączy USB 3.0. Drugi z przedstawionych wyżej minusów jest dość istotny gdyż kto teraz, w erze coraz częściej prezentowanych urządzeń podłączanych pod USB 3.0, kupi płytę główną bez tego istotnego dodatku? Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ceny konkurencyjnych produktów wyposażonych w układy NEC (kontroler USB 3.0) są do prezentowanego dziś Foxcona bardzo zbliżone.
Wyżej wspomniałem również o układzie chłodzenia A9DA-S, a dokładniej o jego wydajności. W przypadku tego modelu aluminiowe radiatory zostały umieszczone na sekcji zasilania oraz obu mostkach – północnym 890 GX, oraz południowym SB850. O ile ten umieszczony na SB bez problemu radzi sobie z jego chłodzeniem, to niestety północny ma z tym spory kłopot. Konkurencja problem z wysoką temperaturą chipsetu ze zintegrowanym układem graficznym rozwiązała poprzez jego połączenie za pomocą rurki heatpipe z radiatorem sekcji zasilania. W Foxconnie, niestety, brak tego rozwiązania powoduje, że temperatury panujące na 890GX są ekstremalne. W trakcie testów z wykorzystaniem IGP maksymalna zanotowana temperatura wynosiła bowiem aż 87 stopni!
Podsumowując Foxconn A9DA-S to estetycznie wyglądająca płyta główna przeznaczona dla wszystkich dostępnych obecnie na rynku procesorów AMD ze złączem AM3. Mimo atrakcyjnego wyglądu oraz przyzwoitej wydajności brak tu niestety portów USB 3.0 dostępnych w podobnych cenowo produktach konkurencji. Oznacza to że pasjonaci najnowszych technologii nie mają tu czego szukać podobnie jak poszukujący najwyższej dostępnej wydajności overclockerzy.
Grzegorz Glonek