Gigabyte GA-X58A-UD9

Gigabyte GA-X58A-UD9 to flagowy model płyty dla najbardziej wydajnych procesorów Intela z podstawką LGA1366. Jest to nie tyle najwyższy model co dosłownie największy rozmiarem w ofercie Gigabytea. Płyta zastała wykonana w standardzie określonym przez producenta jako XL-ATX – jego rozmiary to 34,5 cm x 26,2 cm. Dla porównania model GA-X58A-UD5 wykonany w standardowym formacie ATX ma rozmiary 30,5 cm x 24,4 cm. Czyli jest szersza o prawie 2 cm i wyższa o 4 cm. Podobnie jak wszystkie dostępne do tej pory konstrukcję z podstawką LGA1366 sercem płyty jest chipset Intela X58. Na płycie znalazło się aż siedem złączy dla kart graficznych z czego cztery x16 i trzy x8. Karty graficzne można połączyć w trybie Quad CrossFireX lub Quad SLI. Na płycie znajduję się miejsce dla sześciu modułów pamięci DDR3, której można zamontować do 24 GB łącznej pojemności. O tym że nie jest to standardowa płyta świadczą nie tylko jej duże rozmiary, ale przede wszystkim potężny system zasilania, który składa się aż z dwudziestu czterech faz. Energia do zasilania procesora dostarczana jest poprzez dwa ośmio-pinowe złącza 12 V, dodatkowo dwa gniazda Molex zaopatrują w prąd złącza dla kart graficznych. W sumie układ zasilania może dostarczyć aż 1500W mocy dla procesora co jest wręcz niewyobrażalną wartością dla przeciętnej płyty głównej. Wszystko to sprawia, że jest to płyta która poradzi sobie z najbardziej ekstremalnym podkręcaniem i pozwoli osiągnąć dużo więcej od przeciętnych konstrukcji. Niestety w tym miejscu należy wymienić pewien problem w konstrukcji. Jedno ze wspomnianych gniazd Molex zostało niefortunnie umiejscowione w pobliżu układu chłodzenia płyty, notabene bardzo rozbudowanego i wyposażonego w blok wodny. Problem pojawia się gdy przykręcimy dodatkowy radiator, który jest zalecany do użycia gdy nie “zalejemy” bloku wodnego, wtedy gniazdo Molex jest częściowo zasłonięte co wręcz uniemożliwia włożenie wtyczki zasilacza.
Gigabyte GA-X58A-UD9

Jakość układu dźwiękowego cechuje się bardzo dobrą charakterystyką poziomu szumów.

Jakość układu dźwiękowego cechuje się bardzo dobrą charakterystyką poziomu szumów.

Oprócz obfitości slotów dla kart graficznych Gigabyte GA-X58A-UD9 oferuje również bogactwo złączy dla urządzeń wewnętrznych SATA zarówno SATA 2 jak i SATA3. Na płycie znalazł się także kontroler nowego szybkiego standardu USB 3.0, który dysponuje dwoma złączami. Poza tym nie zabrakło kontrolera FireWire. Za generowanie dźwięku odpowiada ośmiokanałowy układ Realtek ALC889. Jakość układu dźwiękowego cechuje się bardzo dobrą charakterystyką poziomu szumów, które po zmierzeniu programem RightMark Audio Analyzer wyniósł około -90,6 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji. Łączność ze światem zewnętrznym zapewnia podwójny kontroler sieci przewodowej Gigabit LAN.

Gigabyte GA-X58A-UD9 startuje podobnie "szybko" jak konkurencyjny model Asusa z chipsetem Intel X58.

Gigabyte GA-X58A-UD9 startuje podobnie “szybko” jak konkurencyjny model Asusa z chipsetem Intel X58.

Entuzjaści gier komputerowych oprócz wspomnianej możliwości zastosowania aż czterech kart graficznych mają do dyspozycji bardzo funkcjonalny i bogaty w ustawienia OC – BIOS oraz oprogramowanie do systemu Windows. Kontrolę nad procesem podkręcania ułatwia wyświetlacz kodów POST oraz diody LED. Jak przystało na model do ekstremalnego użytkowania na laminacie znalazły się standardowo przyciski Power, Reset oraz Clear CMOS co ułatwia użytkowanie na otwartej przestrzeni, bez konieczności montownia jej w obudowie.

Płyta Gigabyte wykazuje spory apetyt na prąd.

Płyta Gigabyte wykazuje spory apetyt na prąd.

Do wad olbrzyma Gigabyte-a po za jego ceną bliską czterokrotności przeciętnej dobrej płyty, należy zaliczyć problem związany właśnie z jego rozmiarem. Płyta mieści się tylko w wybranych modelach obudów, które dysponują dziewięcioma miejscami na karty rozszerzeń dla porównania standardowo jest ich siedem w obudowach ATX. Lista kompatybilnych modeli obudów znajduję się na stronie producenta płyty (http://download.gigabyte.eu/FileList/Chassis/Chassis-Support-List.pdf).

Karol Kulas