Oprócz obfitości slotów dla kart graficznych Gigabyte GA-X58A-UD9 oferuje również bogactwo złączy dla urządzeń wewnętrznych SATA zarówno SATA 2 jak i SATA3. Na płycie znalazł się także kontroler nowego szybkiego standardu USB 3.0, który dysponuje dwoma złączami. Poza tym nie zabrakło kontrolera FireWire. Za generowanie dźwięku odpowiada ośmiokanałowy układ Realtek ALC889. Jakość układu dźwiękowego cechuje się bardzo dobrą charakterystyką poziomu szumów, które po zmierzeniu programem RightMark Audio Analyzer wyniósł około -90,6 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji. Łączność ze światem zewnętrznym zapewnia podwójny kontroler sieci przewodowej Gigabit LAN.
Entuzjaści gier komputerowych oprócz wspomnianej możliwości zastosowania aż czterech kart graficznych mają do dyspozycji bardzo funkcjonalny i bogaty w ustawienia OC – BIOS oraz oprogramowanie do systemu Windows. Kontrolę nad procesem podkręcania ułatwia wyświetlacz kodów POST oraz diody LED. Jak przystało na model do ekstremalnego użytkowania na laminacie znalazły się standardowo przyciski Power, Reset oraz Clear CMOS co ułatwia użytkowanie na otwartej przestrzeni, bez konieczności montownia jej w obudowie.
Do wad olbrzyma Gigabyte-a po za jego ceną bliską czterokrotności przeciętnej dobrej płyty, należy zaliczyć problem związany właśnie z jego rozmiarem. Płyta mieści się tylko w wybranych modelach obudów, które dysponują dziewięcioma miejscami na karty rozszerzeń dla porównania standardowo jest ich siedem w obudowach ATX. Lista kompatybilnych modeli obudów znajduję się na stronie producenta płyty (http://download.gigabyte.eu/FileList/Chassis/Chassis-Support-List.pdf).
Karol Kulas