Kolejnym ważnym pytaniem jakie należy sobie zadać to którego producenta należy wybrać. W tym niestety nie mogę Wam pomoc, natomiast mogę zaprezentować ostatnio testowanego MSI, który wg mnie jest dość ciekawym rozwiązaniem. MSI H55M-ED55 został wykonany w formacie micro-ATX, czyli idealnie zmieści się do większości obudów typu media center. Kolejna korzyścią jaką oferuje ten model MSI, a z której ucieszą się właściciele HTPC są natywne wyjścia DVI, HDMI a także analogowy D-Sub. Dzięki takiemu zestawowi bez problemu jesteśmy w stanie podłączyć komputer do telewizora bądź monitora LCD.
Mimo niewielkich rozmiarów na płycie dostępne są dwa złącza PCI Express x16. Gdy wydajność zintegrowanej w procesorze grafiki nam nie wystarczy, np. w wymagających grach 3D, możemy zamontować nawet dwie karty graficzne ATI i połączyć je w trybie CrossFireX. Co ciekawe ta niepozorna małą płyta ma ciekawe funkcje wspomagające podkręcanie, na które łatwo podatne są najnowsze procesory Intela. Dzięki funkcji OC Genie możemy szybko i automatycznie podkręcić procesor. Obok niego umieszczone zostały dwa dodatkowe przyciski Direct OC,dzięki którym możemy bez wchodzenia do BIOS-u wykonać tą samą czynność samodzielnie. Wśród wyposażenia na płycie, poza wspominanymi złączami PCI Express x16 dla kart graficznych dostępne jest jedno złącze PCI Express x1 dla kart rozszerzeń oraz jeden PCI.
Zadowalająca jest również duża ilość wewnętrznych złączy SATA2 (3 Gb/s), dodatkowo nie zabrakło popularnego złącza eSATA, które jest jedno na tylnym panelu. Poza tym jeżeli ktoś posiada nieśmiertelny napęd DVD ze złączem IDE również będzie mógł go wykorzystać w nowym komputerze. Niewątpliwa zaletą konstrukcji jest duża ilość złączy USB 2.0, które jest najbardziej popularnym obecnie złączem dla urządzeń peryferyjnych. Łącznie aż dwanaście urządzeń możemy podłączyć do gniazd oraz pinów na płycie. Małe rozmiary nie przeszkodziły konstruktorom “upchać” na płycie dodatkowych komponentów w postaci pinów dla modułu szyfrującego – TPM. Oszczędności za to dotknęły wyposażenia dodatkowego, w pudełku z płyta znajdziemy tylko dwa kabelki SATA oraz taśmę IDE.
Jak zatem sami widzicie, płyta ta jest dobra pod każdym względem. Sprawdzi się nie tylko jako dobra podstawa komputera media center gdzie wraz ze zintegrowana w procesorze grafika poradzi sobie z filmami HD, ale również jako platforma dla mniej zamożnych graczy. W tym przypadku daje możliwość połączenia dwóch grafik w CrossFire w celu zwiększenia osiągów graficznych. Również sama cena, jak na płyty z chipsetami Intela nie jest mocno wygórowana – średnio za H55M-ED55 przyjdzie nam bowiem zapłacić około 420 zł.
Grzegorz Glonek