Cechuje go szeroki zakres dozwolonych odległości od fotografowanego przedmiotu – od 0,19 m do nieskończoności. 9-listkową przysłonę można otworzyć aż do wartości F2, co ułatwia uzyskanie rozmytego, naturalnie wyglądającego tła (efekt bokeh). Tubus obiektywu wykonano z metalu.
Tymczasem model DT 35 mm F1,8 SAM (SAL35F18) należy do serii “Easy Choice”, którą tworzą zwarte, lekkie konstrukcje dla fotografów na każdym poziomie zaawansowania. Obiektyw waży zaledwie 170 gramów. Po założeniu do lustrzanki z matrycą APS-C obiektyw posiada kąt widzenia odpowiadający obiektywowi o ogniskowej około 50 mm (w przeliczeniu na format 35 mm), co pozwala na wykorzystanie go do różnych zastosowań, między innymi do codziennego fotografowania i zdjęć portretowych.
Podczas fotografowania z ręki w słabym świetle atutem okaże się duża jasność obiektywu, wynosząca f/1.8. Obiektyw ma również najmniejszą w swojej klasie minimalną odległość ustawiania ostrości: 0,23 m. Całości dopełnia wewnętrzny silnik SAM (Smooth Autofocus Motor), gwarantujący szybkie i płynne nastawianie ostrości.
Ostatni z serii, model 85 mm F2,8 SAM (SAL85F28), to typowy obiektyw portretowy. W przypadku lustrzanek cyfrowych z matrycą APS-C model ten będzie miał kąt widzenia odpowiadający średniemu teleobiektywowi o ogniskowej 127,5 mm (w przeliczeniu na format 35 mm). Obiektyw ostro odwzorowuje obraz od środka ujęcia aż po same narożniki, ale w razie potrzeby duży maksymalny otwór względny kołowej przysłony – F2,8 – pozwala na miękkie rozmycie obrazu.
Minimalna odległość od fotografowanego obiektu wynosi tylko 0,6 m i jest najniższa w tej klasie urządzeń. Dla zapewnienia płynnego działania systemu AF obiektyw jest wyposażony w technologię silnika SAM.