O tym, że jest to biznesowa platforma świadczy złącze dla stacji dokującej oraz wbudowany czytnik linii papilarnych. Dodatkowo jest czytnik kart procesorowych (Smart Card) oraz moduł szyfrujący TPM. Pozwala to na bardzo skuteczną ochronę danych i zabezpiecza komputer przed nieuprawionymi użytkownikami.
W testowanym komputerze zainstalowano 4 GB pamięci DDR3 – 1333 MHz. Maksymalna ilość jaką możemy zainstalować to 8 GB. Zastosowany dysk twardy ma pojemność 320 GB, co nie jest dziś już imponującą wielkością. Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są trzy złącza USB 2.0 oraz jedno eSATA/USB. Szkoda, że producent nie pokusił się o zastosowanie nowego, szybkiego standardu USB 3.0. Poza tym jest złącze mini FireWire oraz gniazdo ExpressCard. Standardowo na wyposażeniu znajduje się wbudowany czytnik kart SD.
Konstrukcja komputera wyróżnia się bardzo solidnym wykonaniem i wysokiej jakości materiałami. Wierzchnia część pokrywy wykonana jest z aluminium, tak samo jak podstawa z miejscem na nadgarstki. Dużym plusem są solidne i metalowe zawiasy, które nie ulegną tak łatwo wyłamaniu lub pękaniu jak to się ma w tanich modelach. To co już coraz rzadziej jest stosowane to mechaniczne zaczepy blokujące pokrywę po złożeniu. Jest to rozwiązanie, które ma swoich zwolenników jak i przeciwników. W tym wypadku nie jest to uciążliwe, gdyż przycisk do zwolnienia blokady jest wygodny i łatwo dostępny. Sam ekran co ważne jest matowy i ma specjalną powłokę zapobiegającą odbijaniu się światła. Jak na stosunkowo niewielką przekątną, matryca ma wysoką rozdzielczość 1600×900 pikseli. Ciekawostką jest umieszczona nad ekranem wysuwana lampka, którą można doświetlić klawiaturę w zaciemnionym pomieszczeniu lub w warunkach gdy nie ma możliwości użycia oświetlenia.
Mimo niewielkich rozmiarów 14-calowy EliteBook waży tyle co średniej wagi 15-stki bo prawie 2,4 kg a gdy dołożymy do tego zasilacz to łączny ciężar w torbie do przenoszenia wyniesie 2,75 kg. Jest to kompromis pomiędzy bardzo solidnym wykonaniem a łatwością przenoszenia.
Testowany komputer zasilany był litowo-jonowym ogniwem o pojemności 4722 mAh. W czasie testów bateryjnych EliteBook 8440p osiągnął wynik ok. dwóch godzin i dziesięciu minut odtwarzania filmu z napędu DVD oraz ponad pięć godzin pracy w trybie oszczędnym. Nie są to najgorsze osiągi, lecz 13-calowy model Toshiba Potege R700 z takim samym procesorem uzyskała wynik prawie dwukrotnie lepszy bo aż osiem i pół godziny w trybie oszczędnej pracy.
Podsumowując HP EliteBook to elegancki i bardzo solidny komputer, przeznaczony głównie dla zastosowań profesjonalnych i biznesowych. Wydajny procesor i układ graficzny zapewni z wymagającymi aplikacjami biurowymi jak i pozwoli na chwilę rozrywki z grami 3D.
Karol Kulas