Nie każdy ma ochotę wydać kilkaset lub kilka tysięcy złotych aby postawić sobie w domu profesjonalny, wielodyskowy serwer NAS. Czasem mamy do dyspozycji nieużywany dysk USB, który chcielibyśmy udostępnić w sieci, ściągać na niego dane z sieci torrent bez potrzeby włączania prądożernego komputera lub współdzielić w domowej sieci drukarkę. W takich przypadkach z pomocą przyjść nam może ASMAX Giga NAS – Print Serwer.
Urządzenie jest niewielkie (83x53x23 mm) i waży z zasilaczem raptem 160 g. Wyposażono je w dwa porty USB. Jeden służy do podłączenia twardego dysku, drugi – drukarki. Maksymalna obsługiwana pojemność na partycji FAT32 to 2 TB z pojedynczymi plikami nie przekraczającymi objętości 127 GB. Z innymi systemami plików Giga NAS nie współpracuje. Daje to jednak, jak na domowe warunki, spore możliwości. Zmieści bowiem ponad 230 filmów HD lub ponad czterysta tysięcy plików mp3. Niemała jest też liczba kompatybilnych drukarek.
Jak większością tego typu rozwiązań tak i produktem ASMAX zarządzamy poprzez przeglądarkę internetową. Choć interfejs nie zachwyca przepychem, przeciwnie – jest dość surowy, to jednocześnie prosty i funkcjonalny. Przetłumaczono go na wiele języków w tym na polski i choć ta wersja językowa zawiera pewne niedoróbki, to nawet laik poradzi sobie z konfiguracją.
Oprócz serwera SAMBA, FTP i wydruku Giga NAS oferuje również udostępnianie multimediów konsoli Xbox 360 czy urządzeniom współpracującym z aplikacją iTunes. W tym celu wystarczy jedynie określić w jakim katalogu znajdują się pliki. Asmax może też pełnić funkcję klienta sieci BitTorrent – wystarczy wczytać z dysku komputera plik.torrent.
Choć prędkość przesyłania danych w dużej mierze zależy od podłączonej pamięci USB, to dzięki gigabitowemu portowi LAN jest ona dość dobra. Podczas testów udało się bez zacięć odtwarzać na komputerze poprzez sieć film w rozdzielczości 1080p.
Podsumowując, ASMAX Giga NAS – Print serwer to niedrogie rozwiązanie dla użytkowników domowych, którzy chcą skorzystać z dobrodziejstw NAS. Choć nie oferuje możliwości dostępnych w bardziej rozbudowanych urządzeniach, to z powodzeniem spełnia swoją rolę a kosztuje prawie dziesięciokrotnie mniej.