Zasilany jest z sieci poprzez dołączony zasilacz. Oryginalną, obudowę bez wentylatora wykonano z plastiku o dużym połysku. Jej charakterystyczny kształt i wyloty powietrza umieszczono tak by odprowadzić ze środku maksimum ciepła. Dysk może pracować zarówno w pionie jak i poziomie. Od frontu umieszczono przycisk szybkiego backupu ułatwiający proces wykonywania kopii bezpieczeństwa. Z tyłu znajduje się włącznik, gniazdo blokady Kensington lock, gniazdo zasilacza oraz port szybkiego interfejsu USB 3.0, przez który transferowane są dane.
Wewnątrz obudowy umieszczono dysk Hitachi Deskstar 7K1000.C HDS721010CLA332. Jego talerze wirują z prędkością 7200 obr./min., wspomagany jest przez duży bufor pamięci podręcznej o wielkości 32 MB.
NH03 w testach zaprezentował się bardzo ładnie oferując znakomitą wydajność. Za sprawą aplikacji Turbo HDD USB instalowanej na komputerze, z którym dysk będzie najczęściej współpracował wysokie transfery podczas odczytu i zapisu wzrosły jeszcze bardziej (zyskuje zwłaszcza zapis). Średni transfer danych podczas odczytu i zapisu bez Turbo HDD wynosił 107,2 i 89 MB/s, a współpracując z aplikacją wzrósł do 115,2 i 122,3 MB/s. Dodatkowo NH03 oferował świetny, krótki czas dostępu wynoszący tylko 13,6 ms. (HD Tach 3.0). W aplikacji CHIP Diskbench (z Turbo HDD) średnie transfery były nieco mniejsze – 109,4 i 102,6 MB/s odczyt i zapis z czasem 13,8 ms, a maksymalna szybkość wyniosła 130,5 i 112,4 MB/s. Takie szybkości osiągały dotychczas jedynie macierze złożone z kilku dysków, korzystające z interfejsu eSATA.
W PC Mark05 HDD Score uzyskał 7475 punktów, to najwyższy wynik spośród dotychczas testowanych HDD zewnętrznych. Nawet dwudyskowa macierz Iomega UltraMax Plus Desktop, będąca bardzo długo numerem 1 naszego rankingu wydajności uzyskała mniej punktów. Nobility NH03 nie nagrzewa się nadmiernie. Dzięki systemowi wlotów i wylotów powietrza po 30 minutach w trybie pracy osiągała 40°C. Znaleźliśmy też kilka wad. Zużycie energii nośnika nie należy do najmniejszych.
W trybie odczytu zużywa 11 W, w trybie jałowym 7 W, nie odnotowaliśmy bardzo mile widzianego w dyskach automatycznego przejścia w tryb uśpienia gdy dysk nie wykonuje żadnych operacji. Po wyłączeniu włącznikiem na obudowie, pobór spada do 0 W – tak powinno być w każdym urządzeniu. Hałas generowany przez Nobility NH03 jest duży, osiąga poziom modeli z wbudowanym wentylatorem. W komorze bezechowej wynosił w trybie jałowym 35 dB (1,7 sona) i maksymalnie 42,3 dB (3,8 sona) w trybie odczytu.
Dysk został wyposażony we wspomniane już oprogramowanie dodatkowe Turbo HDD USB do zwiększania prędkości transferu danych, SecureDriveEX2 do ochrony danych (szyfrowanie 256-bit AES) oraz PCCloneEX do backupu. Producent udostępnił też możliwość ściągnięcia ze strony producenta aplikacji: OStoGO, HDDtoGo oraz Norton Internet Security 2010 (60-dniowa wersja testowa). Gwarancja producenta jest 3-letnia. Duże możliwości dysku o dziwo nie idą w parze z zaporową ceną, a wręcz przeciwnie, za 1 GB powierzchni zapłacimy jedynie 34 gr. Bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny czyni zakup tego nośnika bardzo opłacalnym.