Dziś chcę Wam zaprezentować topową płytę firmy ASRock przeznaczona dla złącza LGA1156 – P55 Extreme4. Jeżeli miałbym ją porównać do konkurencji to śmiało można powiedzieć, że jej dorównuje pod względem oferowanych możliwości. Zacznijmy jednak od początku… PCB płyty zostało zaplanowane oraz wykonane z dbałością o wszystkie szczegóły. Rozmieszczenie kondensatorów, wyjść SATA/IDE czy elementów chłodzenia nie koliduje ani z rozbudowanymi radiatorami montowanymi na procesory ani z długimi kartami graficznymi. Pisząc o chłodzeniu CPU warto wspomnieć również o tym, ze ASRock wyposażył swoją płytę w otwory montażowe znane ze starszej LGA775 oraz te z LGA1156. Dzięki takiemu manewrowi bez najmniejszego problemu oraz bez wydawania pieniędzy na przejściówki jesteśmy w stanie schłodzić nasz procesor.
Na płycie znajdziemy dwa złącza wyglądające na PCI-E x16 (w praktyce jest to jedno x16 oraz jedno x8) pozwalające nam na połączenie kart graficznych w tryby CrossFire bądź SLI. Jeżeli wykorzystujecie dodatkowe karty dźwiękowe śmiało znajdziecie na nie miejsce nawet przy zamontowanych dwóch dwuslotowych kartach graficznych. W tym wypadku pomocne okażą się trzy PCI-E x1 bądź dwa starsze PCI.
Na P55 Extreme4 oprócz wspomnianych wyżej złączy inżynierowie ASRocka umieścili dziesięciofazowe zasilanie procesora, zestaw przycisków (Power, Reset oraz Clear CMOS na tylnym panelu), a także wyświetlacz kodów POST. Jak przystało na nowoczesna płytę główną na PCB P55 Extreme4 nie mogło zabraknąć złączy USB 3.0 oraz SATA3. Na prezentowanym dziś ASRocku znajdziemy ich po cztery.
To, co odróżnia ASRocka od pozostałych płyt w naszym rankingu to dołączony do niej przedni panel z dwoma wyjściami USB 3.0. Inżynierom należą się duże gratulacje! Jako jedyni pomyśleli oni o naszych kręgosłupach i nie każą nam się już więcej schylać za obudowę w celu podłączenia urządzeń pracujących w tym standardzie…
Pisanie o wydajności płyty głównej według mnie nie ma żadnego sensu. Prezentowany dziś produkt, podobnie jak pozostałe płyty z chipsetem P55, ma podobne “osiągi”. Różnice w wynikach benchmarków są na tyle niskie, że śmiało można powiedzieć iż mieszczą się w granicach błędu statystycznego. W tekście, zgodnie z założeniem tego działu, przedstawiłem część pomiarów które otrzymaliśmy sprawdzając możliwości ASRocka, natomiast po pełne zestawienie wyników zapraszam do działu rankingi. Tam też będziecie mogli samodzielnie wybrać płyty, które chcecie porównać.
Rozmawiając z użytkownikami komputerów często jestem pytany “a co Ty byś wybrał do swojego komputera, jeżeli miąłbyś kupować teraz….”. Szczerze mówiąc nigdy nie miałem w swoim PC płyty ASRocka, natomiast porównując możliwości oferowane przez bios P55 Extreme4, rozmieszczenie komponentów na PCB oraz ogólną jakość wykonania – chyba bym podjął to “ryzyko” 🙂 Dodatkowym atutem jest również cena na poziomie około 550 zł w czasie gdy za konkurencyjne konstrukcje przyjdzie nam zapłacić średnio 150 zł więcej…
Grzegorz Glonek