Świadoma otoczenia technologia komputerowa fundamentalnie różni się od prostych aplikacji opartych na czujnikach, z którymi mamy do czynienia obecnie. Poprzez zaawansowane wnioskowanie na podstawie “twardych” danych z czujników, na przykład o położeniu i otaczających warunkach, z danymi “miękkimi”, takimi jak kalendarz, sieć społecznościowa i przeszłe preferencje, urządzenia świadome otoczenia będą przewidywać nasze potrzeby, doradzać nam i prowadzić nas przez dzień w sposób bardziej przypominający osobistego asystenta, niż tradycyjny komputer.
Osobisty asystent wakacyjny
Personal Vacation Assistant (PVA) to prototyp mobilnego urządzenia internetowego, które używa różnych źródeł danych kontekstowych, takich jak osobiste preferencje podróżne, poprzednie aktywności, bieżące położenie oraz dane z kalendarza, aby oferować turyście aktualizowane na bieżąco rekomendacje podróżne. Demonstracja prototypu była rezultatem współpracy z firmą Fodor, za pośrednictwem której Intel użyczył urządzenia PVA ponad 25 turystom odwiedzającym Nowy Jork. PVA może nawet na życzenie użytkownika generować blog z podpisanymi zdjęciami i filmami z miejsc odwiedzonych podczas podróży.
Wyczuwanie ludzkiego kroku
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych przewraca się ponad jedna trzecia osób, które przekroczyły 65 rok życia. Upadki są również najczęstszą przyczyną urazów niezagrażających życiu oraz hospitalizacji w wyniku urazu mechanicznego. Za pośrednictwem Centrum Badań Technologicznych na Rzecz Niezależnego Życia Intel bada, jak bezprzewodowe czujniki podłączone do ubrania na nogach mogą przewidzieć prawdopodobieństwo poważnego upadku. Prognozy te są oparte na danych dostarczanych przez czujniki ruchu, które analizują sposób, w jaki użytkownik porusza stopami, siłę uderzenia stopy oraz ruchy mięśni. Może to pomóc starszym osobom w codziennym życiu, na przykład przez ostrzeganie o grożącym upadku albo wzywanie pomocy, jeśli do niego dojdzie.
Inteligenty pilot do telewizora
Badacze Intela opracowali prototypowy pilot, który wyczuwa, kto trzyma urządzenie na podstawie sposobu posługiwania się nim, poruszania i naciskania przycisków. Pilot mógłby rozróżniać członków rodziny i dostosowywać programy, rekomendacje oraz listy odtwarzania do unikatowych potrzeb użytkownika, dzięki czemu “inteligentna telewizja” stałaby się jeszcze bardziej osobista i intuicyjna.
Kamera czujnikowa codziennego użytku
Badacze Intela opracowali prototyp kompaktowego, przenośnego systemu z kamerą, który może dostarczać w czasie rzeczywistym informacje o miejscach i osobach, które właśnie oglądamy. Za pomocą wizji komputerowej i różnych zintegrowanych czujników system mógłby rozpoznawać, z kim właśnie rozmawiamy, i przypominać, skąd znamy tę osobę. Informacje te mogłyby być przekazywane szeptem za pośrednictwem małej słuchawki. Wszyscy ludzie, których poznaliśmy, wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy, zostałyby zapamiętane, a w przypadku kolejnego spotkania system dla przypomnienia prezentowałby informacje oparte na wcześniej zgromadzonych danych.
Wyczuwanie ludzkich myśli
Intel wraz z Uniwersytetem Carnegie Mellon pracuje nad technologią uczenia się maszyn, która umożliwi dekodowanie danych napływających bezpośrednio z ludzkiego mózgu. Dzięki tym obiecującym badaniom pewnego dnia komputery będą mogły czytać w umysłach, co pozwoli użytkownikom kontrolować komputery, roboty lub inne urządzenia wyłącznie za pomocą myśli.
Wzbogacanie wrażeń użytkownika poprzez kontekst
Projektowanie przekonujących doświadczeń użytkownika wymaga głębokiej wiedzy i zrozumienia zachowań oraz preferencji konsumentów. Kluczem do wprowadzenia urządzeń i technologii rozpoznających kontekst jest projektowanie antropocentryczne. Genevieve Bell, specjalista Intela i dyrektor ds. badań nad interakcją i doświadczeniami w Intel Labs, wyjaśniła, że przed opracowaniem doświadczeń kontekstowych trzeba przeprowadzić szeroko zakrojone badania i studia, aby zagwarantować, że zostaną one dobrze przyjęte przez użytkowników.
Jednym słowem, myślenie wkrótce nie będzie niezbędne do życia, a maszyny ożyją niczym w Matriksie…
Pełną prezentację (film z konferencji) możecie obejrzeć tutaj.